Reklama

Dolny Śląsk. Jest nas coraz mniej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

Dolny Śląsk. Jest nas coraz mniej - Zdjęcie główne

Na Dolnym Śląsku urodziło się mało dzieci | foto Fot. Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Główmy Urząd Statystyczny podliczył dane demograficzne dla Dolnego Śląska za rok 2020. Co z nich wynika?

Dolny Śląsk. Mniej urodzeń, dużo więcej zgonów. Główmy Urząd Statystyczny podliczył dane demograficzne dla Dolnego Śląska za rok 2020. Są fatalne!

W końcu 2020 r. województwo dolnośląskie zamieszkiwało 2 mln 891 tys. osób, tj. o 8,8 tys. mniej niż rok wcześniej, a w porównaniu do 2010 roku jest nas, Dolnoślązaków, mniej o prawie 26 tysięcy. To tak jakby przez dekadę zniknęło jedno miasto powiatowe, np. Kłodzko. Spadek liczby ludności spowodowany był ujemnym przyrostem naturalnym, którego nie zrekompensowało dodatnie saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych.

Na Dolnym Śląsku urodziło się mało dzieci, za to zgonów było rekordowo dużo. Co ciekawe, w ciągu roku liczba ludności miejskiej zmniejszyła się o 0,6 procent, natomiast liczba ludności wiejskiej zwiększyła się o 0,4 proc. Przyrost naturalny (różnica między urodzeniami a zgonami) w 2020 roku był rekordowo na Dolnym Śląsku niski - wyniósł minus 11,9 tys. osób (w 2019 r. minus 5,8 tys.). W przeliczeniu na 1000 ludności dało to wskaźnik minus 4,1 (średnia w kraju to minus 3,2). Co ciekawe w dolnośląskich miastach wskaźnik przyrostu naturalnego wyniósł minus 4,7, a na wsi - minus 2,7.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy