Reklama

Czy rząd zlikwiduje piechtoloty?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy rząd zlikwiduje piechtoloty? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwo ma zacząć dofinansowywać nierentowne połączenia autobusowe. Sprawdziliśmy, czy jest szansa, aby dzięki rządowemu wsparciu reaktywowano nierentowne kursy, zlikwidowane w powiecie kłodzkim.

O połączenie autobusowe zabiegają w powiecie kłodzkim mieszkańcy gminy wiejskiej Kłodzko i Nowa Ruda oraz Bystrzycy Kłodzkiej i Radkowa. Wielokrotnie mówili nam o utrudnieniach, z jakimi borykają się ze względu na brak autobusów w ich miejscowościach. Najgorzej jest podczas ferii i wakacji. Wówczas – jak twierdzą - pozostaje im tylko „piechtolot” lub transport prywatny. Kłodzki PKS w ostatnich latach zlikwidował wiele lokalnych połączeń, bo były nierentowne. Korzystało z nich niewielu pasażerów, a gminy dopłacać do takich połączeń nie chciały. Czy dzięki dofinansowaniu, jakie deklaruje rząd, to się zmieni? - Aktualnie, projekt ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest na etapie konsultacji. Nie jest więc dokumentem funkcjonującym w obrocie prawnym, na bazie którego można tworzyć strategię dotyczącą przewozów pasażerskich – tłumaczy Elżbieta Żytyńska, prezes kłodzkiego PKS-u. - Obecnie nie można wskazać konkretów w sprawie ewentualnego przywrócenia nierentownych kursów. W projekcie proponowana jest kwota 1 zł dopłaty do wozokilometra (czyli złotówkę do każdego przejechanego km przez autobus na danej linii – przy. red.). Ale czy tak będzie, nie wiem – dodaje. Restrukturyzacja sieci komunikacyjnej kłodzkiego PKS-u rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku. Jednym z podstawowych działań było systematyczne analizowanie rentowności połączeń. - Koszty utrzymania połączeń na nierentownych liniach wahały się od kilkuset do kilku tysięcy zł za na miesiąc – mówi Elżbieta Żytyńska. - PKS ponosił niemal cały koszt prowadzenia połączeń, ponieważ frekwencja na tych kursach wynosiła od zera do kilku osób w autobusie. Stąd decyzje o redukcji takich połączeń – dodaje prezes.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy