Reklama

Ćwierć miliona zł popłynęło rzekami

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ćwierć miliona zł popłynęło rzekami  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ta akcja trwa od 2007 roku. Efekt - do naszych rzek trafiło blisko 11 milionów ryb. W kwietniu tego roku wypuszczono blisko 700 tysięcy młodych pstrągów potokowych. Zarybianie wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Podczas tegorocznej akcji do siedmiu rzek zostało wypuszczonych łącznie blisko 700 tys. młodych pstrągów, aby podtrzymać liczebność ich populacji - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. 100 tys. sztuk stanowiły dwuletnie pstrągi, a ok. 600 tys. to mierzący zaledwie kilka cm narybek, czyli kilkumiesięczne sztuki. Narybek trafił do potoków będących dopływami rzek. Dwuletnie pstrągi zostały przewiezione przez członków Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej i wypuszczone do rzek: Nysa Kłodzka, Bystrzyca Dusznicka, Bystrzyca, Biała Lądecka, Szybka, Ścinawka i Włodzica. Zarybianie prowadzono m.in. w okolicach Kłodzka, Międzylesia, Barda i Kudowy-Zdroju. Dorosłe ryby były wpuszczane do bystrego, rzecznego nurtu ze specjalnego zbiornika za pomocą elastycznego rękawa. Natomiast rybie „niemowlaki” były umieszczane w spokojnej wodzie, najpierw w plastikowych, pływających workach z tlenem, z których narybek był potem ostrożnie uwalniany. – Z uwagi na stan epidemii podczas akcji zachowaliśmy szczególne środki ostrożności. Dojeżdżaliśmy na miejsca wypuszczeń pstrąga autami w pojedynkę, w trakcie prac zachowywaliśmy wymagany dystans, a także używaliśmy rękawiczek ochronnych – komentuje Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Koszt tegorocznego zarybiania wyniósł ok. 244 tys. zł z czego 60 tys. zł stanowiła dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. W Polsce i na Dolnym Śląsku pstrągi potokowe zagrożone są przez susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy