Reklama

Chorujemy na potęgę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

 Chorujemy na potęgę - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 102,9 mln dni, czyli ok. 281 tys. lat, spędzili Polacy na chorobowym w pierwszych 4 miesiącach 2019 r. Na Dolnym Śląsku w tym czasie wpłynęło 186,7 tys. zwolnień lekarskich. W tym w regionie Wałbrzyskim 52,9 tysiąca.

Ze zwolnień lekarskich korzystają najczęściej osoby między 30 a 39 rokiem życia, chorując do 5 dni. - Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku do dolnośląskiego ZUS wpłynęło 186,7 tys. zwolnień lekarskich. W całym kraju w tym czasie do ZUS wpłynęło aż 9,2 mln druków L4 na łączną liczbę 102,9 mln dni chorobowego - wylicza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. obserwujemy nieznaczny spadek liczby dni absencji chorobowej o 2,8 proc., i liczby zaświadczeń lekarskich o 1,1 proc. – dodaje. Na co najczęściej chorujemy? Najczęściej występującymi grupami chorobowymi powodującymi absencję były ciąża, poród i połóg – 18,7 proc. (16,1 mln dni), choroby układu oddechowego – 16,9 proc. (14,5 mln dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8 proc. (12,7 mln dni) oraz urazy i zatrucia – 12,9 proc. (11, 1 mln dni). Miliardowe kwoty Wydatki na absencję chorobową ogółem w okresie styczeń - marzec 2019 r. wyniosły 5,1 mld zł (wzrost o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku), z tego na zasiłki chorobowe finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3 mld zł (wzrost o 2,7 proc.). Natomiast ze środków pracodawcy i FGŚP na wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wydano ponad 2 mld zł (wzrost o ponad 14 proc.).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy