Bystrzyca Kłodzka. Od 10-12 października 2023 r. członkowie stowarzyszenia Pomost prowadzili prace ekshumacyjne w pobliżu Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej.
Przed wojną w obiekcie tym mieściło się sanatorium (Erholungsheim), które w czasie II wojny światowej wykorzystywane było jako oddział lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej. Zmarłych w trakcie leczenia żołnierzy niemieckich chowano na łące w pobliżu drogi do osady Pustki (dawniej Wustung).
Miejsce pochówku tworzyło długą jednorzędową kwaterę, na której sukcesywnie grzebano żołnierzy zmarłych od 16 marca do 27 kwietnia 1945 r. Do końca lat 50-tych XX w. grobami opiekowała się okoliczna ludność, a na brzozowych krzyżach wisiały tabliczki z danymi poległych oraz żołnierskie hełmy. W tym czasie zachowanych było jeszcze 35 mogił.
Przybliżoną lokalizację miejsca pochówku określono w oparciu o źródła archiwalne oraz relacje starszych mieszkańców Starej Bystrzycy. Z kolei zlokalizowanie grobów było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych metod badań archeologicznych, w tym prospekcji z zastosowaniem georadaru i analizy archiwalnych zdjęć lotniczych.
Członkowie stowarzyszenia Pomost informują: Prace ekshumacyjne ujawniły dotąd 31 pochówków żołnierskich (zarówno trumiennych, jak i bez trumien). Na szczątkach zadokumentowaliśmy ślady obrażeń wojennych (złamania), jak również pozostałości zabiegów i operacji medycznych (amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki). Zarejestrowaliśmy także siedem przełamanych znaków tożsamości.
Ponadto odkryliśmy trzy butelki (tzw. Grabflasche), wewnątrz których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych. Na jednaj z nich zachowała się pieczątka wojskowego lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej (Res. Laz. Habelschwerdt / Teil Lazarett Maria Hilf)
– dodają.
W trakcie dalszych prac członkowie stowarzyszenia Pomost odkryli kolejne 9 grobów. Łącznie cała kwatera składała się zatem z 40 żołnierskich pochówków.
W sumie zarejestrowali 10 przełamanych znaków tożsamości oraz cztery butelki (tzw. Grabflasche), wewnątrz których znajdowały się zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.