Reklama

Czy budowa drogi S8 w Kłodzku zniszczy turystykę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Stan Polska-org.pl

Czy budowa drogi S8 w Kłodzku zniszczy turystykę? - Zdjęcie główne

Budowa drogi ekspresowej S8 będzie miała zgubny wpływ na kłodzką turystkę? | foto Fot. Stan Polska-org.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka to temat wzbudzający wiele emocji wśród mieszkańców powiatu. Nie zawsze pozytywnych. Dlaczego tak jest?

Budowa drogi S8 z Wrocławia do Kłodzka budzi wiele sprzecznych emocji wśród mieszkańców powiatu kłodzkiego. Z jednej strony, nowoczesna droga ekspresowa to duże ułatwienie w codziennym przemieszczaniu. Z drugiej strony, wybrany wariant budowy drogi jeży włos na głowach mieszkańców, którzy boją się o swoje domy i cały krajobraz Ziemii Kłodzkiej. 

 

Protesty

Od kilku tygodni odbywają się protesty samochodowe przeciwko budowie drogi ekspresowej S8 w wariancie A2, czyli przez górę Kostrę - potocznie nazywaną także Kukułką. Mieszkańcy nie zgadzają się z takim planem przebiegu trasy. Cały protest skupia się na tym, że walory turystyczne tych obszarów zostaną mocno zniszczone. Do tego problemem jest kwestia wysiedlenia dużej ilości osób. Wiele domów, w tym również nowo wybudowanych, musiałoby zostać zrównanych z ziemią. Nie tylko mieszkańcy, ale i samorządowcy nie chcą takiego rozwiązania. Pozostają twardo przy wariancie A4 - z tunelem przez Bardo. 

 

Co jest problemem? 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu cały czas podkreśla, że budowa drogi S8 w wariancie A4 jest dużo droższa. Jednak w tej sprawie widoczne są niedociągnięcia. Na początku wspomniana różnica wynosiła rzekomo około 700 mln. zł. Później kwota zmniejszyła się o ponad połowę, do 300 mln. zł. Koszta do końca nie są oszacowane. - My ze swojej strony wspieramy mieszkańców, piszemy pisma, a starosta bierze udział w wielu konferencjach dotyczących budowy drogi S8. Jeszcze wszystko jest w grze, dużo może się zmienić - mówi Piotr Marchewka, członek Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku. 

 

Zielone płuca Kłodzka

- Bezcenne w kłodzkiej gminie wiejskiej i miejskiej tereny zielone z ratowanym lasem, z pobliską turystyczną wieżą widokową wymagają ochrony, a nie brutalnych ingerencji, które nie są konieczne - mówi Adam Łącki, radny powiatu kłodzkiego. - Puszczenie autostradowej drogi szybkiego ruchu przez zielone płuca stolicy regionu, czyli tereny kłodzkiej góry Kukułka z kultowym schroniskiem na szczycie, można porównać do nacięcia piersi nożem - grzmi Adam Łącki. 

Czy GDDKiA zmieni plany? Będziemy informować na bieżąco. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy