Reklama

Bożków: chcą za pałac blisko 7 milionów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Mirosław Wzientek

Bożków: chcą za pałac blisko 7 milionów - Zdjęcie główne

Pałac w Bożkowie może zyskać nowego właściciela | foto Fot. Mirosław Wzientek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pałac wraz z otaczającym go parkiem popadają w ruinę. Dziś koszty jego remontu są szacowane na ponad 30 milionów złotych. Czy uda się uratować bożkowską perełkę?

Bożków. 6 milionów 700 tys. zł. Za tyle jedna z najwspanialszych rezydencji na Dolnym Śląsku, XVI-wieczny pałac w Bożkowie, ponownie została wystawiona na sprzedaż. Olbrzym, jak mówi się o bożkowskim pałacu wciąż pozostaje w uśpieniu i czeka na nowego właściciela i lepszy czas. Jako zabytek pozostaje pod okiem konserwatora sprawdzającego co jakiś czas stan zachowania tego kolosalnego pałacu. Dwa lata później, w 2015 r. konserwator wydał nakaz dotyczący m.in. remontu dachu, uzupełnienia ubytków, udrożnienia systemu odprowadzania wód opadowych, czy uzupełnienia gzymsów. Niestety mimo regularnych rekontroli obecny właściciel nie zrobił nic. Do tej pory konserwator nałożył na niego już dwie grzywny po 50 tys. zł. Pałac, choć należy do najwspanialszych rezydencji na Dolnym Śląsku nie ma szczęścia do właścicieli. Kiedyś zachwycał przepychem, a dziś mówi się o nim, jako jednym z najbardziej pechowych zabytków, który od lat nie doczekał się remontów. Czas niestety robi swoje, a ten majestatyczny pałac wraz z otaczającym go parkiem popadają w ruinę. Dziś koszty jego remontu są wręcz niewyobrażalne, bo szacowane na ponad 30 milionów złotych.

Jest na sprzedaż 

Bajkowy zespół pałacowy zbudowany jest na szkielecie barokowej budowli z 1787 r. Dzisiejszy wygląd pałacu to efekt przebudowy z 1870 r. Pałac zbudowany jest na planie nieregularnym składającym się z przechodzących w siebie skrzydeł. Posiada 3 kondygnacje, dach w większości czterospadowy oraz dwie wieże. Elewacja budynku zachowała bogatą dekorację głównie przy oknach w postaci szerokich gzymsów. Każde skrzydło pałacu ma nieco odmienną stylistykę. Od strony zachodniej znajduje się taras. Drzwi główne są drewniane, dekorowane rzeźbieniami. Wnętrze jest dość dobrze zachowane. Hol, dwutraktowa, piękna klatka schodowa i korytarze wyłożone są ciemną dębiną, a w niektórych miejscach boazeria pokrywa również sufit. Niemal wszędzie drewno jest bardzo bogato zdobione rzeźbieniami, kolumnami oraz obrazami wklejonymi w boazerię. Na klatce schodowej, doświetlanej przez świetliki dachowe, wiszą żyrandole z rzeźbionego drewna i jelenich rogów. W wielu salach zachowały się ozdobne piece i marmurowe kominki. Sala balowa posiada bogatą sztukaterię i freski zdobiące ściany i sufit. W rzeźbieniach i sztukateriach w całym pałacu przeważają motywy myśliwskie i architektoniczne. W sporej części pomieszczeń oraz na klatce schodowej i korytarzach można zobaczyć świetnie zachowane, skórzane obicia ścian. Wnętrza pałacowe to ok. 2,5 tys. metrów kwadratowych. Wokół roztacza się park o pow. 3 ha, z pawilonem ogrodowym z przełomu XVI i XVII wieku i rozległymi tarasami.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy