reklama

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay / ilustracyjne

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków - Zdjęcie główne

foto pixabay / ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach od 21 do 27 kwietnia tego roku obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to doskonała okazja, aby zaplanować szczepienie ochronne dziecka przeciwko HPV. Szczepienia to bezpieczna i skuteczna metoda pomagająca zapobiec zachorowaniu m.in. na raka szyjki macicy. Przeciwko wirusowi HPV zaszczepiło się już prawie 22 tys. dolnośląskich dzieci.
reklama

Co to jest HPV?

Jest ponad 200 typów wirusa HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal zawsze związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Badania naukowe wykazują, że HPV jest w wielu przypadkach odpowiedzialny za rozwój nowotworów odbytu, prącia, sromu, a także głowy i szyi w tym jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła. Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

Narodowy Program Szczepień przeciwko HPV

Narodowy Program Szczepień przeciwko wirusowi HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Na Dolnym Śląsku jest ponad 400 placówek POZ, które wykonują szczepienia. Na szczepienie nie jest potrzebne skierowanie.

Szczepienia ochronne podstawowy element profilaktyki zdrowotnej, a  w przypadku wirusa HPV także element profilaktyki przeciwnowotworowej. Dlatego wszyscy rodzice, którzy jeszcze nie zaszczepili swojego dziecka przeciwko HPV, powinni zapytać o taką możliwość lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
– powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko HPV, który wystartował w czerwcu 2023 r. zaszczepiło się do tej pory prawie 22 tys. osób na Dolnym Śląsku. W tej grupie około 62% stanowią dziewczynki, a 38% chłopcy.

Szczepienia przeciwko HPV dają skuteczną ochronę przed stanami przednowotworowymi oraz nowotworami. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. U mężczyzn natomiast chronią m.in. przed rakiem prącia. HPV przenosi się głównie drogą płciową, dlatego szczepienie chłopców zapobiega również przenoszeniu się zakażenia na kobiety.

Czy szczepienie jest dostępne tylko dla 12-13 latków?

Wiek 12-13 jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień przeciw HPV, ponieważ odpowiedź poszczepienna u tej grupy wiekowej jest znacznie lepsza niż u starszej młodzieży i dorosłych.

Osoby z innych grup wiekowych również mogą skorzystać z refundowanego szczepienia przeciwko HPV 2-walentna szczepionką o nazwie Cervarix. Szczepionka jest bezpłatna (100% refundacji) dla dzieci i młodzieży w wieku 9 -18 lat. Dorosły może kupić szczepionkę w ramach 50-procentowej refundacji.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00-18:00)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Szczepienia – bezpieczne i skuteczne

Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania wielu chorobom. Niestety w przestrzeni publicznej wciąż krążą szkodliwe mity, które potrafią skutecznie zniechęcić do tej formy profilaktyki zdrowotnej. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w 2023 roku na Dolnym Śląsku odnotowano 5 011 odmów szczepień ochronnych. Zjawisko to niestety szybko się nasila – w 2018 roku zanotowano 2 104 odmów, co oznacza, że w ciągu zaledwie 5 lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama