reklama
reklama

Bezpłatne badania agrochemiczne gleby dla rolników poszkodowanych w powodzi

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatne badania agrochemiczne gleby dla rolników poszkodowanych w powodzi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRolnicy poszkodowani podczas powodzi na terenach objętych stanem klęski żywiołowej, mogą zlecać nieodpłatne wykonywanie badań agrochemicznych do właściwej terytorialnie Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. O szczegóły pytamy Joannę Wiśniewską Kugler - dyrektora OSCHR.
reklama

W jaki sposób zgłosić się do nieodpłatnego wykonania badań agrochemicznych?

Chcąc wykonać takie badanie należy skontaktować się z punktem obsługi klienta, bądź z działem agrochemicznej obsługi, w którym pracują terenowi pracownicy. Pomogą oni we wszystkich formalnościach. Należy jednak pamiętać, że nieodpłatne badanie przysługuje jedynie rolnikom, którzy mieszkają na terenie objętym stanem klęski żywiołowej.

Pracownicy terenowi przyjadą na miejsce, pobiorą próbki ale również wypełnią dodatkowe dokumenty. Zbiorą informacje na temat tego jak długo stała tam woda, czy może tylko przepłynęła. Ważne jest również, czy była to woda z rzeki, czy wymieszana z zanieczyszczeniami. '

Mieliśmy taki przypadek, że obszary zalała woda w pobliżu wysypiska śmieci czy oczyszczalni ścieków. Wtedy należy wdrożyć specjalne działania aby uzdatnić glebę.

reklama

Jeśli wyniki badań okażą się nieodpowiednie, co poszkodowany rolnik może zrobić?

Istnieją trzy rodzaje zniszczeń popowodziowych. Na terenach, gdzie doszło do nieodwracalnego zniszczenia, zerwania warstwy ornej, będzie trudno przywrócić produkcję. W miejscach gdzie woda przepłynęła szybko, gdzie nie nastąpił ubytek gleby, bądź jest on znikomy, wystarczy jedynie zwapnować ziemię. Dzięki temu nastąpi jej rekultywacja i odkażenie gruntów.

Są też takie miejsca, gdzie tych zabiegów potrzeba będzie więcej. Nie mamy jakiegoś jednolitego systemu działania. Zawsze podchodzimy do problemu jednostkowo.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badań agrochemicznych?

W tym momencie na wyniki trzeba poczekać około trzech tygodni. Termin ten wynika z tak wielu próbek zgłoszonych do badania. Zwyczajnie stworzyła się kolejka. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy go porównać z wcześniejszymi z tego miejsca. To także trwa.

reklama

Po jakim czasie gleba będzie odkażona i gotowa do ponownego uprawiania?

Badania cały czas trwają. Na razie oznaczane są podstawowe informacje. W poszczególnych miejscach mogło zostać zmienione pH, wypłukany potas i magnez. Będziemy chcieli uzupełnić te elementy. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko przywrócić działanie gleby. Jednak nie możemy precyzyjnie określić ile taki proces będzie trwał.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama