Reklama

Wambierzyce: ruchoma szopka zamknięta

Opublikowano: pon, 14 gru 2020 11:40
Autor: | Zdjęcie: Fot. wambierzyce.pl

Wambierzyce: ruchoma szopka zamknięta - Zdjęcie główne

Wambierzyce. Ruchoma szopka zamknięta | foto Fot. wambierzyce.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wambierzyce. Nie odwiedzisz ruchomej szopki przed świętami. Skąd taka decyzja?

Wambierzyce. Ruchoma szopka znajdująca się w Dolnośląskiej Jerozolimie jest chętnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Szopka kojarzy się przede wszystkim ze zbliżajacymi się Świętami Bożego Narodzenia. Niestety w tym roku ruchomych szopek przed świętami nie będzie można odwiedzić. Do 27 grudnia zostaną one zamknięte. Taka decyzja jest związana z trwającą pandemią koronawirusa. 

Szopka z klocków Lego w Pasterce

Od 3 lat ruchoma szopka jest także w Pasterce, malutkiej wsi w sercu Gór Stołowych. Ta szopka zbudowana zbudowana została w całości z klocków Lego. Szopkę o wymiarach 100 na 130 cm z ponad 100 tys. klocków zbudowali Maciej Sokołowski i Michał Pietkiewicz. Aby ją ożywić użyli 11 silników. Dzięki temu prawie połowa ze 120 figurek ludzi i zwierząt rusza się. Szopka z klocków jest nowoczesna w formie, jednak symbolicznie tożsama z pierwowzorami. Za tło posłużył Szczeliniec Wielki, który góruje nad stajenką, będąc symbolem łączności ziemi z niebem. Nie brak w niej współczesnych odniesień. Twórcy – Maciej Sokołowski i Michał Pietkiewicz – chcieli, by przekaz był ponadczasowy, ale zrozumiały dla dzieci i młodzieży. Dlatego w orszaku kolędników są postacie z bajek Disneya i „Gwiezdnych Wojen”.

Bardo i Czermna 

Ruchoma szopka panoramiczna w Bardzie powstała dla upamiętnienia 700-lecia pielgrzymowania do tego miasta. Została zbudowana w miejscu, gdzie do 1803 r. funkcjonowała przykościelna krypta grzebalna dla zakonników. Szopka przedstawia wydarzenia z Betlejem, orszak trzech króli składających dary Jezusowi, w dalszych planach widać panoramę miasta i codzienne życie. W szopce odszukać można jeszcze kilka symbolicznych scen, wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka. Magiczna atmosfera i niezwykła historia tego miejsca oraz jego twórców stały się motywem przewodnim opowiadania Olgi Tokarczuk „Bardo. Szopka” (czytaj poniżej). Ruchoma Szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat, scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które były poruszane ręcznie. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek.

 

 

Historia wambierzyckiej szopki

Inicjatorem budowy wambierzyckiej szopki był Longin Wittig. Wychowywał się w rodzinie, w której budowa szopek bożonarodzeniowych była tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Postanowił wybudować dużą mechaniczną szopkę. Prace nad sceną przedstawiającą narodzenie Jezusa rozpoczął około 1850 roku. W roku 1877 przeprowadził się do Ścinawki Średniej, skąd w roku 1882 przybył do Wambierzyc. Zamieszkał z rodziną w miejscu, w którym stoi obecnie budynek mieszczący szopkę. Tu swoje dzieło zaczął pokazywać okolicznym mieszkańcom. Szopka bardzo szybko stała się ciekawostką dla odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów. To właśnie za ich namową Wittig postanowił wykonać kolejną gablotę z przedstawieniem Drogi krzyżowej. Longin Wittig zmarł w 1895 roku, a opiekę nad szopką przejął jeden z jego trzech synów – Hermann Wittig. Kontynuując rodzinną tradycję, powiększał on szopkę o kolejne sceny. Spod jego dłuta wyszły: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia Wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. W 1946 roku opiekę nad szopką przejęły lokalne władze, które przekazały ją następnie na rzecz miejscowej parafii. 

 

 

 Wieki tradycji 

Szopka bożonarodzeniowa to makieta lub diorama przedstawiająca miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajni, jaskini lub groty). Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef). Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.