Reklama

Stary Wielisław: mieszkaniec śpi na chodniku

Opublikowano: wt, 22 gru 2020 19:18
Autor: | Zdjęcie: Fot. Aggie Czy. Z grupy "Kim jest bezdomny Polak z Malmö"

Stary Wielisław: mieszkaniec śpi na chodniku - Zdjęcie główne

Stary Wielisław. Bezdomnemu mężczyźnie pomogła Polka | foto Fot. Aggie Czy. Z grupy "Kim jest bezdomny Polak z Malmö"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jakie koleje losu rzuciły mieszkańca Starego Wielisławia do szwedzkiego Malmo? Czy pan Seweryn otrzymał tam pomoc?

Stary Wielisław. - Od kilku miesięcy snuje się po ulicach Malmo. Mówi po polsku, jednak na pytania odpowiada zupełnie nie na temat. Kontakt jest z nim słaby lub żaden. Sam o pomoc nie poprosi, bo zwyczajnie nie wie, co się z nim dzieje. Nie można ustalić jego tożsamości. Policja się nim zainteresowała, ale ponieważ nie był pod wpływem narkotyków został wypuszczony – napisała 5 grudnia na Facebooku pani Kamila, Polka która mieszka w Malmo. Z jej relacji wynikało, że mężczyzna śpi na chodniku pod wiaduktem. W związku z tym, że nie zagraża bezpieczeństwu innych, nie pije alkoholu i nie narkotyzuje się, nie można nic poradzić, choć pani Kamila prosiła o pomoc w kilku instytucjach.

 

 

Kto to jest?

Mieszkanka Malmo zaapelowała poprzez media społecznościowe o zidentyfikowania błąkającego się po ulicach Polaka. Odzew był natychmiastowy. Już 11 grudnia było wiadomo kim jest bezdomny Polak. - Ten pan mieszkał kiedyś w Starym Wielisławiu, nazywa się Seweryn Drohomirecki. Prawdopodobnie w Polsce nie ma już żadnej rodziny, a w Szwecji nikt nie chce mu pomóc, ponieważ nie posiada dokumentów – napisała na Facebooku pani Iwona i dodała, że pan Seweryn został przyjęty do szpitala z Szwecji, gdzie udzielą mu fachowej pomocy. Problem w tym, co dalej? Jeśli to rzeczywiście były mieszkaniec gminy Kłodzko, ktoś musi go kojarzyć, pamiętać...

 

 

 

Rozmowna pani sołtys

W sobotę, 12 grudnia, zanim pojechałem do Starego Wielisławia, sprawdziłem w internecie, jakie są ślady dotyczące Seweryna Drohomireckiego. Trafiam tylko na stronę z jego długami – w sumie cztery długi na łączną kwotę ponad 2,2 tys. zł. Nic więcej. W Starym Wielisławiu też niewiele udaje mi się ustalić. Dopiero w poniedziałek, kiedy zadzwoniłem do sołtys Ewy Matusiak, która potwierdza, że mężczyzna na zdjęciach to były mieszkaniec Starego Wielisławia. - Ostatni raz widziałam go jakieś 10-11 lat temu. On kiedyś pracował w rozlewnia wód mineralnych, potem wyjechał. Odkąd pamiętam był życiowo pogubiony, nie miał rodzeństwa ani kolegów, żył pod kloszem – mówi sołtyska. - Teraz może mieć jakieś 35-36 lat – dodaje. Jej zdaniem najważniejsze w tej sprawie będzie to, aby pan Seweryn dał sobie pomóc.

 

Proboszcz na nie

Zadzwoniłem także do proboszcza w Starym Wielisławiu. Duchowny, też zna pana Seweryna, ale nie chciał o nim rozmawiać. Bąknął tylko o tym, że takie sprawy lepiej zostawić, że gazety pisząc o nich, zbijają jakiś kapitał. - Ciekawe, czy to samo usłyszałbym, gdybym powiedział, że dzwonię z Radia Maryja – pomyślałem odkładając na chwilę słuchawkę. Na chwilę, bo od razu zadzwoniłem do Urzędu Gminy w Kłodzku. Dwa dni wcześniej wójt Zbigniew Tur obiecał sprawdzić, czy bezdomny Polak z Malmo mieszkał kiedyś w Starym Wielisławiu.

 

Chcą pomóc

Urszula Panterałka, wicewójt gminy Kłodzko, przyznaje, że pan Seweryn to były mieszkaniec gminy Kłodzko. - Ostatni jego meldunek pochodzi z naszej gminy. Chcemy mu pomóc, ale nie możemy tego zrobić w obcym kraju – zaznacza zastępca wójta. - On powinien zgłosić się do konsulatu w Szwecji. Nasz gminny OPS zapłaci za wyrobieniu mu dokumentów, a potem zaopiekuję się nim, jak tylko wjedzie do Polski – deklaruje samorządowiec. Taką deklarację poprzez Facebook przekazuję pani Kamili w Malmo. Mam nadzieję, że ta historia zakończy się happy endem, może nawet przed Bożym Narodzeniem. Wiele będzie jednak zależało od samego pan Seweryna...

 

Romuald Piela

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.