Reklama

Powiat Kłodzko: nie ma zgody na weto

Opublikowano:
Autor:

Powiat Kłodzko: nie ma zgody na weto - Zdjęcie główne

Modernizacja i wyposażenie Centrum Aktywności Lokalnej kosztowało 8,1 mln zł. Aż 85 proc. tych kosztów pokryła unijna dotacja. - Bez pieniędzy z UE tej i wielu innych inwestycji po prostu by nie było – mówi Michał Piszko, burmistrz Kłodzka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko w ciągu ostatnich 4 lat dostało 21 mln zł dotacji z unijnych funduszów. Polski rząd nie chce powiązania unijnych pieniędzy z praworządnością. Co weto może oznaczać dla samorządów i ludzi?

Powiat Kłodzki: polski rząd nie chce powiązania unijnych pieniędzy z praworządnością. Co weto może oznaczać dla samorządów i ludzi? - Dramat i zastój inwestycyjny mówią nasi włodarze. Ci z kłodzka chcą wystosować specjalny apel do premiera Morawickiego Polska, w przypadku nie przyjęcia nowego 7-letniego budżetu (2021-2027) może stracić ok. 13,8 mld zł rocznie i to w latach, które okażą się kluczowe w kontekście wychodzenia z kryzysu gospodarczego po epidemii koronawirusa. Weto Polski i Węgier (pozostałe 25 krajów zgadzają się na budżet powiązany z praworządnością) stawia całą Unię w trudnej sytuacji. Do przyjęcia budżetu i planu odbudowy konieczna jest bowiem jednomyślność. Jeżeli do końca roku nie uda się osiągnąć konsensusu, UE będzie działała w ramach prowizorium budżetowego. Wypłacane będą wyłącznie pieniądze wynikające z wcześniejszych zobowiązań, takie jak dopłaty dla rolników, czy fundusze na utrzymanie unijnej administracji. Zamrożone zostaną środki na nowe inwestycje oraz osobny fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa. Takiej sytuacji nie wyobrażają sobie samorządowcy z Powiatu Kłodzkiego.

 

Będą apelować

Kłodzko w ciągu ostatnich 4 lat dostało 21 mln zł dotacji z unijnych funduszów. Tylko na modernizację i wyposażenie Centrum Aktywności Lokalnej zainkasowało 6,8 mln zł unijnej dotacji. - Bez pieniędzy z UE tej i wielu innych inwestycji po prostu by nie było – mówi wprost Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. - Nie wyobrażam sobie, że od nowego roku zostaniemy odcięci od pieniędzy z Brukseli, bo nasz rząd nie potrafi dogadać się z pozostałymi państwami. Dlatego chcemy uchwalić apel i wysłać go do premiera Morawickiego – zapowiada Piszko.

 

Miliard na sanatoria

Blokady unijnego budżetu nie wyobrażają sobie także samorządowcy z Polanicy-Zdroju, którzy tylko w tym roku otrzymali 6,5 mln zł unijnych dotacji. - W ramach funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa ma być wydzielony miliard zł na uzdrowiska, które w związku z obostrzeniami poniosły duże straty – mówi Mateusz Jellin, burmistrz Polnicy-Zdroju. - I my tych pieniędzy potrzebujemy, jak powietrza – dodaje.

 

W Powiecie Kłodzkim zgasło światło

We wtorkowej, 1 grudnia miała miejsce ogólnopolska akcja. Samorządowcy zjednoczyli się pod hasłem "Pozostaje nam tylko ciemność" i zaprotestowali przeciwko m.in. zapowiedziom polskiego rządu o możliwości zawetowania unijnego budżetu. Na godzinę symbolicznie zgasły światła. Akcję zainicjowało stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" w odpowiedzi na procedowanie ustawy, która - jak twierdzą włodarze polskich miast - pozbawia jednostki samorządu terytorialnego części udziałów we wpływach z tytułu PIT i CIT. Sprzeciw samorządowców budzi także groźba zawetowania unijnych wieloletnich ram finansowych i powiązanego z nimi funduszu odbudowy. Światło zgasło także w naszych miastach, między innymi w Świdnicy, Wałbrzychu, Głuszycy, Świebodzicach, Nowej Rudzie i Kłodzku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy