Reklama

Powiat Kłodzki: bezrobocie w dobie pandemii

Opublikowano: śr, 2 gru 2020 18:04
Autor: | Zdjęcie: FB/PUP Kłodzko

Powiat Kłodzki: bezrobocie w dobie pandemii - Zdjęcie główne

Ilu bezrobotnych jest w powiecie kłodzkim? | foto FB/PUP Kłodzko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaki jest poziom bezrobocia w powiecie Kłodzkim w dobie pandemii? W powiecie Kłodzkim bezrobocie wzrosło w czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa.

W powiecie kłodzkim rośnie liczba bezrobotnych. Polaków pozostającycych bez pracy przybywa jednak w całym kraju. W województwie dolnośląskim stopa bezrobocia przed epidemią (na koniec lutego 2020 r.) wynosiła 4,9 proc., na koniec października to już 5,5 proc. Najnowsze dane z poszczególnych powiatów regionu wałbrzyskiego pochodzą z września.

Luty w Powiecie Kłodzkim skończył się z 5,6 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a wrzesień przyniósł już 6,2 tys. mieszkańców bez pracy. Pierwsza fala epidemii w Powiecie Kłodzkim wywołała wzrost stopy bezrobocia z 11,4 proc. w lutym 2020 r. do 12,9 proc. w czerwcu. Na koniec września zmalało ono jednak do 12,7 proc. - W październiku odnotowaliśmy kolejne zmniejszenie liczby zarejestrowanych bezrobotnych o sto osób. Na koniec ubiegłego miesiąca bez pracy pozostawało 6 tys. 94 osoby - wylicza Krzysztof Bolisęga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku. Jak to możliwe, że podczas drugiej fali epidemii koronawiorusa i wielu obostrzeń uderzających w gospodarkę, w turystycznym Powiecie Kłodzkim stopa bezrobocia spada?

Zdaniem Krzysztofa Bolisęgi powodów jest kilka. - Pracodawcy wciąż zatrudniają ludzi, czekając na koniec obostrzeń. Poza tym, jeśli skorzystali z pieniędzy w ramach tarcz, a powiat kłodzki dostał na to 57 mln zł, to muszą utrzymać miejsca pracy przez 3 lub 6 miesięcy - wyjaśnia Bolisęga. - Branże budowlana, turystyczna i gastronomiczna w pierwszej kolejności podziękowały za pracę obcokrajowcom - dodaje dyrektor kłodzkiego pośredniaka. Nie jest źle, ale... Zdaniem szefa kłodzkiego PUP-u wzrost bezrobocia może nastąpić w grudniu i styczniu. Rząd przekazuje sprzeczne informacje, choćby te dotyczące wyciągów narciarskich. Raz mówi, że będą mogły normalnie pracować, za chwile że nie.

Powiat ząbkowicki 

Na koniec lutego w ząbkowickim pośredniaku zarejestrowanych było 2,2 tys. mieszkańców bez pracy, a we wrześniu niespełna 2,4 tys. Liczba ta spadła znów do 2,2 tys. w październiku. 

- W okresie od marca do października w PUP w Ząbkowicach Śląskich najwięcej osób rejestrowało się po zatrudnieniu w następujących branżach: handlowej, gastronomicznej, transportowej, budowlanej, kamieniarskiej i produkcyjnej - mówi Irena Balikowska, dyrektor ząbkowickiego urzędu pracy.

 

A jaki jest poziom bezrobocia w sąsiednich powiatach?

 

Powiat dzierżoniowski


Tutaj w lutym zarejestrowanych było 1,7 tys. osób, na koniec września zaś już ponad 2 tys.  - PUP Dzierżoniów nie prowadzi zbiorów statystycznych w zakresie branż zawodowych - mówi Jarosław Lang z dzierżoniowskiego pośredniaka.

Wałbrzych i powiat wałbrzyski

W samym Wałbrzychu w lutym było niespełna 2,3 tys. osób oficjalnie pozostających bez pracy (czyli tych, które są zarejestrowane w wałbrzyskim pośredniaku), a we wrześniu - 2,4 tys. Powiat wałbrzyski zaś w lutym miał 1,6 tys. bezrobotnych, a we wrześniu - 1,8 tys.

- Przyrost liczby bezrobotnych do lipca to pokłosie pierwszej fali epidemii. To m.in. powroty z zagranicy, ale też to, że pracodawcy się wystraszyli i zaczęli zwalniać pracowników, a później jak "odmrożono" gospodarkę, to widzieliśmy, że bezrobotni zaczęli wracać do swoich pracodawców - mówi Marzena Radochońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. - U nas jest taka tendencja, że dużą grupą bezrobotnych są osoby bez kwalifikacji zawodowych, czyli z wykształceniem zawodowym lub gimnazjalnym. To się nie zmienia i na to nie wpływa pandemia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.