Reklama

Kłodzko: zmarł ksiądz Stanisław Czachor

Opublikowano: ndz, 22 lis 2020 18:04
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko: zmarł ksiądz Stanisław Czachor wieloletni proboszcz przyszpitalnej parafii

Kłodzko: Ksiądz Stanisław Czachor zmarł 20 listopada. Miał 83 lata, przez 59 lat był duchownym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka w środę 25 listopada o godzinie 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku. Po mszy św. uroczystości ostatniego pożegnania odbędą się na przykościelnym cmentarzu w Kłodzku.

 

Kłodzko: Ksiądz honorowym obywatelem

Ksiądz Stanisław Czachor urodził się w 1937 roku w Kwikowie (teren diecezji tarnowskiej). Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W marcu 1961 r. w katedrze wrocławskiej przyjął święcenia kapłańskie. Do przyszpitalnej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kłodzku trafił w 1975 r. To właśnie w Kłodzku służył tam jako proboszcz przez 36 lat. W dowód uznania za kapłańska posługę Rada Miejska w Kłodzku w roku 2004 uhonorowała ks. Stanisława tytułem Honorowego Obywatela Kłodzka. W 2012 r. już jako emeryt przeniósł się do parafii św. Jana w Ołdrzychowicach, gdzie pomagał jako rezydent.

 

Diecezja świdnicka

W diecezji świdnickiej pracuje 338 kapłanów diecezjalnych i 71 kapłanów zakonnych. Kapłani zakonni obsługują 14 parafii, w pozostałych pracują kapłani diecezjalni.
W diecezji świdnickiej pełni posługę blisko 500 sióstr zakonnych (z 23 zgromadzeń), zatrudnionych przede wszystkim w pracy katechetycznej, parafialnej i charytatywnej. Na terenie diecezji istnieje 58 domów sióstr zakonnych.  W 8 zgromadzeniach męskich, w 17 domach zakonnych pracuje ponad 100 księży, ojców i braci zakonnych.

 

Honorowy obywatel

Honorowe obywatelstwo może być: 

-miejskie (Honorowy Obywatel Miasta). Jest ono nadawane przez władze miasta. Najczęściej radę miasta lub prezydenta miasta, na wniosek odpowiedniego organu opiniującego, najczęściej zwanego kapitułą honorową. Honrowe obywtaelstwo może być także regionalne. Jest ono nadawane przez sejmik wojewódzki lub inny organ regionalny.

 

Do czego ma prawo honorowy obywatel miasta

Z tytułem nie wiąże się żadne zobowiązania finansowe wobec wyróżnionego. Często wręczane są symboliczne pamiątki np. klucze do bram miasta, medal z pamiątkowym dyplomem. Niekiedy honorowy obywatel ma również prawo do: używania tytułu „Honorowy Obywatel” miasta/regionu, uczestniczenia, na prawach honorowego gościa, we wszystkich sesjach rady miasta (sejmiku województwa) oraz w innych uroczystościach o charakterze miejskim, organizowanych przez władze miasta, bezpłatnych przejazdów na terenie miasta środkami komunikacj miejskiej, bezpłatnego wstępu na imprezy okolicznościowe organizowane przez miasto, udziału sztandaru miasta w pogrzebie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy