Reklama

Kłodzko: trzeci odcinek w zawieszeniu

Opublikowano: pon, 21 gru 2020 08:45
Autor:

Kłodzko: trzeci odcinek w zawieszeniu - Zdjęcie główne

Kłodzko. Tak protestowali mieszkańcy gminy Kłodzko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzko. Tylko dla trzeciego odcinka drogi ekspresowej, to znaczy Ząbkowice Śląskie – Kłodzko wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie został jeszcze złożony. Czy mieszkańcy znów będą protestować?

Kłodzko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wszczęła postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi S8 (Kłodzko – Wrocław) dla odcinka nr 2 Ząbkowice Śląskie – Łagiewniki. Informację podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej, bo już we wrześniu tego roku GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka Łagiewniki-Wrocław. Tylko dla trzeciego odcinka drogi ekspresowej, to znaczy Ząbkowice Śląskie – Kłodzko wniosek do RDOŚ nie został jeszcze złożony. Mieszkańcy gminy Kłodzko kilkukrotnie protestowali już przeciwko planowanemu przebiegowi, domagając się realizacji ekspresówki w wariancie A4, a nie jak chcą drogowych A2. Protestujący podczas ostatniej pikiety zapowiedzieli, że w przypadku braku reakcji ze strony GDDKiA, kolejna manifestację zorganizują pod siedzibą GDDKiA we Wrocławiu.

Wolą droższy wariant

 

Mieszkańcom gminy Kłodzko, a także gminy Bardo, nie podoba się rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant A2. To wariant (przebiega przez Podzamek, Jaszkówkę, Wojciechowice i Boguszyn) wzbudzający protesty mieszkańców i władz gminy wiejskiej Kłodzko. Dlaczego? Bo dużo bardziej ingeruje w życie ludzi, niż wariant A4. Popierają za to wariant A4, który jest droższy ze względu na budowę tunelu w okolicach Barda. Za tym wariantem podczas konsultacji społecznych opowiedziało się więcej mieszkańców. Teraz GDDKiA złoży wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wszystkich trzech odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S8. Nastąpi to do końca 2020 r. 

 

Co jest problemem? 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu cały czas podkreśla, że budowa drogi S8 w wariancie A4 jest dużo droższa. Jednak w tej sprawie widoczne są niedociągnięcia. Na początku wspomniana różnica wynosiła rzekomo około 700 mln. zł. Później kwota zmniejszyła się o ponad połowę, do 300 mln. zł. Koszta do końca nie są oszacowane. - My ze swojej strony wspieramy mieszkańców, piszemy pisma, a starosta bierze udział w wielu konferencjach dotyczących budowy drogi S8. Jeszcze wszystko jest w grze, dużo może się zmienić - mówi Piotr Marchewka, członek Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku. 

 

 

 

R.Piela

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.