Reklama

Kłodzka Twierdza: turyści niezadowoleni

Opublikowano: sob, 21 lis 2020 08:00
Autor:

Kłodzka Twierdza: turyści niezadowoleni - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kłodzka Twierdza bez dofinansowania.

- Szlag mnie trafia. Po raz kolejny Twierdza w Srebrnej Górze może, a ta Kłodzka Twierdza nie może. Górska fortyfikacja otrzymała 15 mln zł dotacji, a my nic – mówi jeden z mieszkańców Kłodzka, który od lat interesuje się sztandarowym zabytkiem swojego miasta. - Twierdza w Srebrnej Górze wciąż idzie do przodu, a my stanęliśmy w miejscu, a wiadomo, kto stoi ten tak naprawdę się cofa – dodaje kłodzczanin (dane do wiadomości redakcji). W regionie wałbrzyskim dwie duże dotacje przyznano srebrnogórkiej twierdzy oraz pałacowi Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Kłodzko nie dostało nic. Dlaczego? - Nie złożyliśmy wniosku o dotację – przyznaje Michał Piszko, burmistrz miasta. - Nie zgadzam się jednak, że w twierdzy, pod względem inwestycyjnym nic się nie dzieje, bo rok temu zakończyliśmy projekt za 4 mln zł. Powstała ścieżka edukacyjna wokół fortyfikacji – dodaje. Kłodzki samorządowiec przyznaje jednak, że fortyfikacja mogłaby być lepiej zarządzana. Niestety to wciąż bardziej muzeum, choć radni uchwałę o powołaniu fortecznego parku kulturowego uchwalili 15 lat temu. Do dzisiaj istnieje tylko na papierze.

 Czy Kłodzka Twierdza oddzieli się od ZAMG-u?

Kłodzka Twierdza choć ma dyrektora (Joanna Stoklasek- -Michalak), to podlega pod Zakład Administracji Mieszkaniami Gminnymi, spółkę miejską, która zarządza obiektami sportowymi, mieszkaniami komunalnymi i Bóg raczy wiedzieć czym jeszcze. Dziwna struktura organizacyjna to tylko jeden z powodów, przez który srebrnogórska twierdza coraz bardziej odstaje od tej kłodzkiej. - Brakuje pomysłów, brakuje wystaw i eksponatów – to są mankamenty, na które zwracają uwagę ci wyrobieni turyści (czytaj obok – przyp. red.) – mówi jeden z pasjonatów historii z Kłodzka, który interesuje się zabytkiem – Puste mury z kilkoma manekinami ze styropianu to za mało jak na drugą dekadę XXI wieku. Kompletnie niewykorzystana jest historia o „Czterech pancernych i psie”. Jeden z pracowników twierdzy opowiedział mi, że 3-4 lata temu podczas remontu kamienicy znaleziono oryginalny mundur z czasów pruskich. Ani Kłodzka Twierdza ani Muzeum Ziemi Kłodzkiej nie chciały go odkupić i uniform trafił do twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu. To najlepiej obrazuje podejście władz do rozwoju twierdzy – dodaje. Kłodzką Twierdzę odwiedza rocznie ponad 200 tys. turystów. Pomimo to wciąż nie utworzono tam fortecznego parku kulturowego. Czy zabytek oddzieli się od ZAMG-u dopiero w 2024 roku, kiedy spółka spłaci ostatnią ratę kredytu zaciągniętego na kryty basen? Oby nie było za późno.

 

Opinie turystów na temat Kłodzkiej Twierdzy

Większość opinii na temat Kłodzkiej Twierdzy jest pozytywna. Zwiedzający dają naszemu zabytkowi 4 lub 5 gwiazdek. Są jednak także uwagi dość krytyczne, a przy tym bardzo konkretne. Poniżej kilka dla przykładu:

››› Sama budowla imponująca i na tym kończy się mój zachwyt. Mało eksponatów, a zwiedzając indywidualnie niewiele dowiemy się o historii. Ceny biletów zaporowe. Nie zdecydowałam się na pełną wersję z podziemiami. ››› Poziom górny niezbyt ciekawy, mało eksponatów. Do tego bardzo drogie bilety w porównaniu do tego co otrzymujemy. Można byłoby wymienić wyblakłe tablice informacyjne. ››› Byłem tu 30 lat temu i nic się nie zmieniło. Cena kosmiczna. Zwiedzanie podziemi i „góry” dla rodziny 3-osobowej to 120 zł. Obiekt ciekawy i w pewnym stopniu unikatowy, ale zupełnie „niezaopiekowany”. Raczej nie polecam. ››› Stan toalet nie uległ zmianie od czasu, w którym twierdza została opuszczona. Dla porównania na zwiedzenie największej twierdzy górskiej w Europie (Srebrna Góra), potrzeba od momentu wyjścia z parkingu do powrotu niecałe 3 godziny. Jest co oglądać, są eksponaty, przewodnicy w strojach z epoki, strzał z armaty bądź innej broni palnej, a bilet o ponad połowę tańszy. ››› Bilety drogie. Samodzielne zwiedzanie jest niemożliwe, bo tablice informacyjne są białe, a treść napisana niebieskim kolorem, który wyblakł. Nikt nie dba o mury twierdzy, są zarośnięte chwastami. ››› Zły i irytujący jest sposób prezentacji historii. Gabloty ekspozycyjne puste lub w fatalnym stanie, a sama ich ilość niedostateczna. Plansze informacyjne stare, wyblakłe, prawie nieczytelne. Przestrzenie otwarte zarośnięte chwastami, barierki stare zardzewiałe. Widać, że włodarzom Kłodzka nie zależy na dobrej wizytówce. Ogólnie nie polecam. Opinie pochodzą z internetowej mapy Google.

Na Kłodzką Twierdzę w maseczkach

W związku z obostrzeniami zwiedzanie Kłodzkiej Twierdzy z przewodnikiem odbywa się w maksymalnie 12-to osobowych grupach + przewodnik. Obowiązują maseczki oraz zachowanie odległości pomiędzy zwiedzającymi zg. z obowiązującymi zaleceniami. Turyści proszeni są o płatności bezgotówkowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.