Senior sam, bowiem wybiera, jak chce by emerytura do niego docierała. Przelewem na bankowe konto, czy przekazem pocztowym.
Ciągle jest możliwość wyboru przelew pocztowy lub bankowe konto i pomimo także mojej promocji bezpieczeństwa i terminowości wypłat na bankowe konto jest nadal grupa seniorów, którzy wolą gotówkę - komentuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.
Rzeczniczka wskazuje, że pośrednictwo poczty wybierają osoby z małych miejscowości i wsi, gdzie jest mniej bankomatów niż w miastach. Ale jest jeszcze jeden powód, przez który seniorzy mogą decydować się na wizytę listonosza.
Drugim powodem jest być może strona socjalna. Kontakt z listonoszem jest dla samotnych seniorów bardzo ważny
- wskazuje Kowalska-Matis
W skali kraju średnio 80 proc. wszystkich świadczeń wypłacanych jest przelewem na bankowe konta.
- Klienci legnickiego oddziału ZUS: 84,9 proc., emerytury: 84,6 proc.
- Klienci wałbrzyskiego oddziału ZUS: 81,2 proc., emerytury: 80,9 proc.
- Klienci wrocławskiego oddziału ZUS: 84 proc., emerytury: 83,7 proc.
Gotówkowa forma wypłaty, czyli przekaz pocztowy, powoli traci na znaczeniu. Dla porównania: w grudniu 2020 r. ZUS przekazał pocztą 2,2 mln świadczeń, natomiast w 2024 r. liczba ta zmniejszyła się do 1,78 mln.
Ubankowienie jako element strategii ZUS
Program ubankowienia świadczeń wypłacanych przez ZUS jest jednym z elementów naszej strategii. Wspiera on działania państwa w zakresie wzrostu obrotu bezgotówkowego w gospodarce. Ubankowienie wpływa także pozytywnie na obniżenie kosztów naszej -działalności – wyjaśnia Kowalska-Matis.Z analizy danych ZUS wynika, że w grudniu ubiegłego roku wypłacono ponad 8,8 mln długoterminowych świadczeń. Bezpośrednio na konta bankowe beneficjentów zostało przekazanych 79,7 proc. z nich. To wyraźny sygnał, że klienci coraz lepiej odnajdują się w korzystaniu z nowoczesnych, szybszych i bardziej zautomatyzowanych form rozliczeń.
Poziom ubankowienia systematycznie rośnie
Niektóre ze świadczeń długoterminowych prawie w całości są wypłacane na konta bankowe. Dotyczy to nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (98,8 proc.), emerytur pomostowych (96 proc.) i świadczeń przedemerytalnych (94,9 proc.). Wysokim stopniem ubankowienia charakteryzują się również emerytury (82,3 proc.).Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku świadczeń wypłacanych osobom, które mogą mieć ograniczony dostęp do bankowości. Wśród beneficjentów programu „Mama 4+” przelew wybiera 47 proc. osób. Rentę socjalną na konto otrzymuje 66,4 proc. uprawnionych, a świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – 43,3 proc.
Niski poziom ubankowienia w tych grupach może wynikać z wykluczenia cyfrowego lub ograniczonej mobilności. Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja oraz rozwój usług dostosowanych do potrzeb tych osób
– zaznacza Kowalska-Matis.
Ponieważ coraz więcej osób uprawnionych do świadczeń, również seniorów, dostrzega korzyści z posiadania konta w banku, ważny jest dalszy rozwój usług bankowych dostosowanych do tej grupy klientów. Należy umożliwić im zarówno wygodny, jak i bezpieczny dostęp do środków, które powierzają bankom.
ZUS od kilku lat zapewnia tym osobom wsparcie edukacyjne i z okazji Dni Seniora prowadzi kampanię informacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.