Reklama

75. rocznica Nocy Kryształowej

Opublikowano: wt, 5 lis 2013 13:54
Autor:

75. rocznica Nocy Kryształowej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osiedle żydowskie na Dolnym Śląsku

Osiedle żydowskie na Dolnym Śląsku


7 listopada o godz. 11.00  w Muzeum Ziemi Kłodzkiej (ul. Łukasiewicza 4) odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Osiedle żydowskie na Dolnym Śląsku” z 1947 roku.

Film pokazuje sytuację ludności żydowskiej na tym obszarze. Będzie można również wysłuchać pp. Artura Hofmana i Piotra Piluka, którzy przybliżą słuchaczom historię kłodzkiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, mającego  wpływ na powojenny kulturalny pejzaż miasta.  Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja, w  wersji elektronicznej, archiwalnych zdjęć i dokumentów pochodzących z albumu wydanego w roku 60-lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, a uczestnicy spotkania otrzymają promocyjne egzemplarze „Słowa Żydowskiego”.

Dokładnie 75 lat temu, w nocy z 9 na 10 listopada, podobnie jak w całych Niemczech i w Kłodzku doszło do aktów wandalizmu wobec ludności żydowskiej - podpalono synagogę, zdemolowano wiele sklepów i innych obiektów należących do Żydów. Chcąc przypomnieć wydarzenia Nocy Kryształowej i uczcić jej ofiary zapraszamy 7 listopada (w czwartek), o godz. 17.00, do Muzeum Ziemi Kłodzkiej na obchody tej smutnej rocznicy.


PROGRAM OBCHODÓW 75. ROCZNICY NOCY KRYSZTAŁOWEJ W KŁODZKU

„Żydzi niemieccy na Dolnym Śląsku do Nocy Kryształowej” Wykład Tamary Włodarczyk (Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego).

„Ślady obecności”. Dziedzictwo kulturowe niemieckich Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” Pokaz fotografii Piotra Piluka (Redakcja miesięcznika „Słowo Żydowskie”).

Projekcja filmu „Der jidyszer jiszuw in Niderszlezje” (Osiedle żydowskie na Dolnym Śląsku), reż. Natan Gross i Jakub Rotbaum, prod. Kinor 1947.

„Przeszłość i teraźniejszość Żydów na Dolnym Śląsku”  Panel dyskusyjny z udziałem Artura Hofmana - Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Ignacego Einhorna – działacza społeczności żydowskiej i Mieczysława Kowalcze - koordynatora obchodów w Kłodzku.

Przemówienia okolicznościowe władz miasta Kłodzka i przedstawicieli organizacji żydowskich oraz zapalenie zniczy przy obelisku upamiętniającym zniszczoną w 1938 roku synagogę.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy