reklama

700 lat Bystrzycy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

700 lat Bystrzycy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBystrzyca jest mi o tyle bliska, że mieszkam w niej wiele lat; z nią związałem te dobre dni i część kiepskich lat. Nie sposób więc przejść obojętnie obok jubileuszu miasta – uzasadnia Edward Kul.
Reklama lokalna
reklama

Jest doktorem polonistyki (stopień naukowy uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim). Do 1991r. uczył w LO w Bystrzycy Kłodzkiej, pełniąc równocześnie przez jakiś czas funkcję zastępcy, a następnie dyrektora szkoły. Jest autor kilku książek i publicystą. Mieszka w Bystrzycy. Obok kilka fragmentów jego tekstu o 700-leciu Bystrzycy Kłodzkiej. Edward Kul o swojej Bystrzycy Prawa miejskie nadał Bystrzycy Kł. król Jan Luksemburski w roku 1319. Do dzisiaj miasto zachowało w zasadzie układ urbanistyczny wywodzący się z czasów średniowiecznych (kształt miasta przypomina zniekształcony owal; rynek jest zabudowany w kształcie trapezu). (...) W swej wielowiekowej historii Bystrzyca Kłodzka doznawała wielu nieszczęść w postaci wrogich najazdów wojsk, rabunków; kilkakrotnie miasto było niszczone, palone (np. przez Husytów w 1429 roku, Szwedów w 1616 roku, Austriaków w latach 1778-1779). (...) Miasto, jego panorama i okolice były wielokrotnie wykorzystywane jako plenery do filmów, m. in. „Nikt nie woła”, „Czterej pancerni i pies”, „Pierwszy dzień wolności”, czy ostatnio „Pokot”. (...) Wiele znanych osób wywodzi się z Bystrzycy Kłodzkiej. Wymieńmy choćby takie nazwiska, jak: Herman Stehr (1864 – 1940) nauczyciel, pisarz, poeta, mistyk; błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder, wikariusz w miejscowym kościele, zamordowany przez hitlerowców w 1942 roku; Jan Liwacz, mistrz kowalstwa, który zasłynął tym, że jako więzień w Auschwitz wykonał na bramie napis „Arbeit macht frei”; Marek Hłasko, który na przełomie lat 1950/1951 pracował w okolicznych lasach jako kierowca transportu drzewnego (opisał to potem w opowiadaniu „Baza ludzi umarłych”); Zbigniew Kosiorowski, wybitny żeglarz i pisarz; Marek Magierowski, dziennikarz, iberysta, rzecznik prasowy prezydenta RP, a obecnie ambasador Polski w Izraelu; Przemysław Saleta, mistrz świata w kick-boksngu. (...) W roku 1954 Bystrzycę Kłodzką zwiedzał Tadeusz Różewicz. Pod wpływem jej uroków napisał następujący wiersz (czytaj obok). (...) Wiersz stał się dla Katarzyny Gondek z Kłodzka inspiracją do nakręcenia filmiku (klipu) pt. „Miasteczko”. Powstał on na konkurs „Nakręć wiersz Różewicza”. Różewicz o Bystrzycy Nad bystrą rzeką miasteczko jak kolorowe schody koralowy biały niebieski biegniesz oczami po stopniach do nieba żółte młyny chrobocą nad zieloną wodą piana drzew spływa w doliny w słońcu i księżycu pracują białe w środku młyny przed zachodem spłonęło miasteczko i zgasło

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama