Reklama

2016 rokiem Sienkiewicza

Opublikowano: czw, 14 kwi 2016 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Jaszkowej Górnej rozpoczęła w naszej małej Ojczyźnie cykl spotkań

W grudniu ubiegłego roku Senatorowie RP ustanowili rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, bo "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Jaszkowej Górnej rozpoczęła w naszej małej Ojczyźnie cykl spotkań pod hasłem „Z Sienkiewiczem nam po drodze”.Młodzi czytelnicy pod redakcją pani Agaty (bibliotekarza), jednogłośnie zdecydowali się na odkrywanie życia i twórczości powieściopisarza korzystając z Internetu, zasobów bibliotecznych oraz wiedzy, którą wynieśli ze szkoły. Podczas wizyty w wirtualnym świecie dzieci natknęły się na wiele ciekawostek, które wzbudziły jeszcze większą empatię dla osoby Sienkiewicza. Kilka z nich, o których warto wspomnieć to: W 1905 r. Henryk Sienkiewicz uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla. Otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z jurorów - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". Przyjaciółmi wielkiego pisarza byli m.in.: Stanisław Witkiewicz i Helena Modrzejewska. Powieść "W pustyni i w puszczy" wydana została także w wersji komiksowej. Drukowana była w "Kurierze Warszawskim" w 1910 roku. Pierwsze jej wydanie książkowe miało miejsce w 1911 roku. Dziwny zbieg okoliczności sprawił, że w życiu Henryka Sienkiewicza było pięć kobiet, z którymi łączyły go uczucia miłosne, wszystkie miały na imię Maria: Maria Kellerówna - pierwsza młodzieńcza miłość Marynia Szetkiewicz - umiłowana nade wszystko żona, przedwcześnie zmarła na gruźlicę Marynuszka Romanowska - trzecia Maria i druga żona Maryja Radziejewska - ostatnia miłość Maria Babska zwana " Markiem" - piąta Maria i trzecia żona, towarzyszka Sienkiewicza aż do śmierci. Z takiej to wyprawy, po życiu i twórczości Sienkiewicza w bibliotece w Jaszkowej Górnej można obejrzeć autorską wystawkę, z której jej autorzy są bardzo dumni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy