Jak się okazało się, że 116 cudzoziemców pracowało bez zezwolenia, natomiast pracodawca aż 119 razy zapominał powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.
- Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemcy wykonywali pracę w zakładach znajdujących się na terytorium całego kraju na podstawie umów o świadczenie usług oraz umów o kierowanie do świadczenia usług w ramach pracy tymczasowej lub umów o współpracy. Kontrolą objęto 379 cudzoziemców w tym 338 obywateli Ukrainy, 14 obywateli Gruzji, 6 Rosjan, 7 obywateli Mołdawii oraz 14 Białorusinów - informuje Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej
Wobec 116 cudzoziemców stwierdzono naruszenia w zakresie legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz legalności powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom. Dotyczyły one w szczególności wykonywania pracy bez odpowiedniego zezwolenia na pracę, na warunkach innych niż określone w oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy wpisanych do ewidencji oświadczeń oraz powierzenia pracy na innych warunkach, niż określone w odpowiednich zezwoleniach na pracę. W trakcie kontroli stwierdzono także 119 przypadków niedopełnienia przez podmiot kontrolowany obowiązku pisemnego powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy o niepodjęciu pracy przez cudzoziemców, dla których oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy zostały wpisane do ewidencji oświadczeń.
Pracodawcy może teraz grozić kara grzywny nawet do 30 tys. zł za popełnione wykroczenia z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Karą grzywny zagrożeni są również cudzoziemcy, którzy podjęli nielegalną pracę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.