Dolny Śląsk to wyjątkowy region w skali całego kraju. To tutaj znajduje się aż 25 % polskich zabytków, w tym najpiękniejsze zamki i pałace oraz obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Utrzymanie i ochrona tych obiektów wiążą się z dużymi kosztami. Dostrzegając te potrzeby, Samorząd Województwa Dolnośląskiego co roku przeznacza na ten cel coraz więcej pieniędzy. W 2021 r. było to 5 mln zł, kolejne dwa lata to odpowiednio 6 i 7 milionów złotych, a w bieżącym roku pula urosła do rekordowych 10 milionów złotych. Taką samą kwotę zaplanowano w przyszłorocznym budżecie.
Dolny Śląsk to jeden z najciekawszych regionów, pełen przepięknych zabytków i historycznych miejsc, które przyciągają turystów z całego świata. Jako województwo jesteśmy z tego powodu niezwykle dumni, ale mamy też poczucie szczególnej odpowiedzialności za te świadectwa historii, za ich ochronę i opiekę, dlatego chcemy wspierać te obiekty również finansowo. Jako Marszałek Województwa jestem szczególnie zobowiązany do dbania o nasze dziedzictwo kulturowe, które jest nieodłącznym elementem tożsamości i różnorodności regionu – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Aby objąć pracami jak największą liczbę zabytków, dotacje wynoszą do 500 tys. złotych, a zakres prac obejmuje na przykład remont dachu i wymianę pokrycia. Takie dofinansowanie w wysokości 80 tysięcy dostał w tym roku na przykład XIX-wieczny kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
Ze wsparcia skorzystało także uzdrowisko Szczawno-Zdrój, któremu Samorząd Województwa Dolnośląskiego udzielił dwóch dotacji po 400 tys. złotych na remont budynków uzdrowiskowych.
Dolnośląskie zabytki otrzymają też wsparcie z budżetu państwa, bo dzięki staraniom marszałka województwa Pawła Gancarza, na Dolny Śląsk trafi dodatkowe 100 milionów przeznaczone na odbudowę i ochronę tych obiektów, które ucierpiały we wrześniowej powodzi. Środki mają być uruchomione do 31 stycznia 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.