Polanica-Zdrój. W trakcie imprezy zaplanowanej na 3 września, zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz utworzenia Izby Pamięci Leona Birkholza na terenie Klasztoru Sercanów przy Muzeum Misyjnym w Polanicy-Zdroju. Bieg jest bezpłatny. W biegu mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie. Biuro zawodów mieścić się będzie przy ul. Reymonta 1 w Polanicy-Zdroju (Klasztor Chrystusa Króla Sokołówka). Zapisy prowadzone są TUTAJ.
Birkholz to wioślarz z Bydgoszczy, który na koniec życia został zakonnikiem w Polanicy-Zdroju. Urodził się 7 lipca 1904 r w Toninie. Zmarł 26 kwietnia 1968 r. w Kłodzku. Był wielokrotnym mistrzem Polski we wioślarstwie. Zwieńczeniem jego kariery sportowej było wywalczenie brązowego medalu na Olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku (wspólnie z Franciszkiem Bronikowskim, Edmundem Jankowskim, Bernardem Ormanowskim i sternikiem Bolesławem Drewkem).
Jego sukcesy sportowe brały się z ciężkich codziennych treningów. Nazywano go "połykaczem kilometrów" – co roku zdobywał w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim pierwszą nagrodę dla zawodnika, który w ciągu sezonu przewiosłował najwięcej kilometrów. W 1927 roku było ich aż 6 tys. 325.
Po II wojnie światowej nie mógł odnaleźć się w ludowej Polsce. Mieszkał w Bydgoszczy, Szczecinie i Katowicach. Na początku 1954 r. przeniósł się do Dusznik-Zdroju i pracował w sanatorium Szarotka oraz w schronisku Pod Muflonem. W listopadzie 1959 r. rozwiódł się z żoną, a wiosną 1960 wstąpił do Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Mieszkał w domu zakonnym w Sokołówce koło Polanicy-Zdroju. W Zgromadzeniu pełnił funkcję ekonoma, szafarza i kwestora. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku motocyklowym, do którego doszło 9 marca 1968 r. Pochowany został na cmentarzu przy kościele w Starym Wielisławiu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.