15 września w gminie Bystrzyca Kłodzka w budynku zamieszkałym przez 8 rodzin doszło do zatrucia tlenkiem węgla dwóch kobiet w wieku 21 i 19 lat. Poszkodowane zabrano do szpitala na konsultacje.
- Ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. W mieszkaniu pokrzywdzonych strażacy stwierdzili przekroczenie tlenku węgla. W pozostałych mieszkaniach nie było w tym czasie żadnych osób. Bezpośrednio pod mieszkaniem pokrzywdzonych znajdowała się kotłownia, którą wyłączono z użytkowania. Na miejscu zdarzenia policjanci przeprowadzi oględziny. Wezwano także biegłego z zakresu kominiarstwa oraz powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kłodzku - informuje Daria Sługocka – Kapecka z kłodzkiej policji.
Przed uruchomieniem urządzeń grzewczych trzeba sprawdzić ich stan techniczny oraz zapewnić dopływ powietrza i odpływ spalin w pomieszczeniu kotłowni. Bardzo ważne są okresowe przeglądy i czyszczenie pieców, oraz przewodów kominowych. By zapewnić bezpieczeństwo domowników warto zaopatrzyć się w czujnik czadu.
Czad to gaz bezwonny i bezbarwny. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się gazu, węgla, koksu a także drewna. Najczęstszymi objawami zatrucia czadem są bóle i zawroty głowy ale w przypadku dużego stężenia czadu może dojść do nagłej utraty przytomności. Poważne są także powikłania po zatruciu czadem. W przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla należy natychmiast wezwać służby ratownicze, przenieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wyłączyć dopływ źródła ciepła, i zapewnić dopływ świeżego powietrza poprzez intensywne wietrzenie pomieszczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.