Oszuści dzwonią do swoich ofiar z numeru telefonu podobnego do infolinii banku i proponują kredyty. Twierdzą, że system bankowy wychwycił podejrzaną operację wykonywaną na koncie klienta i prawdopodobnie ktoś włamał się na to konto. Następnie oszust mówiący z wyraźnym, wschodnim akcentem, podając się za pracownika bankowego działu technicznego, próbuje nakłonić swoich rozmówców do podania loginów i haseł umożliwiających zalogowanie się na konto elektroniczne niczego nie świadomej ofiary lub rekomenduje zainstalowanie na urządzeniu rozmówcy oprogramowania pozwalającego na jego przejęcie. Niestety osoby, które dadzą się przekonać fałszywemu "bankowcowi", w krótkim czasie tracą wszystkie środki zgromadzone na koncie, a czasem zdarza się, że przestępcy zaciągają wysokie kredyt i natychmiast wypłacają uzyskane w ten sposób środki.
Policjanci ostzregają mieszkańców
Policjanci Powiatu Kłodzkiego ostrzegają przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności opłaty rachunku za prąd. - Oszuści straszą o planowanym wyłączeniu prądu w przypadku nieuregulowania zaległej płatności. Do takiej wiadomości dołączony jest najczęściej zawirusowany link. Wówczas na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcy przejęcie kontroli nad telefonem i umożliwi dostęp do bankowości mobilnej. Pamiętajmy, że taki link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas oszuści łatwo wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego - przestrzega Wioletta Martuszewska z kłodzkiej policji.
Oszustwo na Blika
Mieszkańcy nadal nabierają się także na oszustwo na tzw.”BLIK-a”. Oszuści włamują się również na konta profili społecznościowych. Przestępcy logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę pieniędzy. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, musimy się upewnić, czy nie mamy do czynienia z oszustem.
Fałszywe sms-y
- Uważajmy na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty. Funkcjonariusze radzą, aby w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości skontaktować się z infolinią i wyjaśnić sprawę dotyczącą swojego rachunku. Policjanci przestrzegają również przed podawaniem swoich danych personalnych lub danych do logowania bez uprzedniego sprawdzenia serwisu, z którego chcemy skorzystać. Pamiętajmy o konieczności weryfikowania, przesyłanych za pomocą komunikatorów, linków do stron internetowych - przypomina policjantka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.