reklama

Powiat Kłodzki. Oszuści grasują po okolicy. Policja ostrzega przed falą wyłudzeń i kradzieży

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Powiat Kłodzki. Oszuści grasują po okolicy. Policja ostrzega przed falą wyłudzeń i kradzieży - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleNa Dolnym Śląsku nadal działają osoby, które podając się np. za pracowników administracji, wodociągów, gazowni, wchodzą do mieszkań, by okraść ich właścicieli. Oszuści najczęściej biorą za cel osoby starsze lub samotne i pozbawiają ich m.in. gotówki, biżuterii oraz przedmiotów wartościowych.
Reklama lokalna
reklama

Niestety, ale nadal dolnośląscy policjanci odnotowują przypadki oszustw, których sprawcy działają pod tzw. legendą. Oszuści, podając się za pracowników administracji spółdzielni mieszkaniowych, wodociągów, gazowni lub listonoszy podstępnie wchodzą do mieszkań bądź domów.

Niczego nieświadomi domownicy wpuszczają te osoby do środka, a te wykorzystując nawet chwilę ich nieuwagi, kradną kosztowności i niejednokrotnie oszczędności życia. Takie zachowanie zasługuje na szczególne potępienie, tym bardziej, że złodzieje odbierają za swój cel najczęściej osoby starsze lub samotne.

Jak informują policjanci najpopularniejszą metodą jest ta określana "na parawan". Na czym ona polega? 

Najczęściej dwóch złodziei podaje się za np. pracowników wodociągów. Jeden ze złodziei zajmuje uwagę ofiary, zasłaniając drugiego swoistym "parawanem" np. pozornym naprawianiem instalacji, czy sprawdzaniem liczników. Kiedy jeden z nich wraz z nieświadomym niczego domownikiem idzie do łazienki czy kuchni, aby sprawdzić ciśnienie wody w związku z awarią instalacji, drugi z oszustów sprawdza mieszkanie w poszukiwaniu m.in. ukrytej gotówki lub kosztowności – wyjaśniają policjanci.

Pamiętajmy, że oszust może być również jeden, lecz jego sposób działania jest podobny.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:

  • spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
Każdą próbę oszustwa zgłaszajmy bezwzględnie na policję, a jeżeli w naszej rodzinie są osoby starsze lub samotnie zamieszkujące, rozmawiajmy z nimi i ostrzegajmy je przed tego typu zagrożeniami.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama