Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to jeden z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją. KMZB cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników jako skuteczne narzędzie eliminacji zagrożeń występujących w lokalnej społeczności.
Aktualnie dostępnych jest na niej 27 kategorii zagrożeń, które mogą wypełniać znamiona przestępstwa czy wykroczenia, ale przede wszystkim takie, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Mieszkańcy powiatu kłodzkiego chętnie korzystają z tej aplikacji, a to głównie za sprawą prostego i anonimowego sposobu informowania policjantów o problemach izagrożeniach.
Z danych statystycznych wynika, że mieszkańcy w 2023 r. dokonali 1763 oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego 49,4 % zostało potwierdzonych.
W minionym roku na terenie powiatu kłodzkiego były 1246 zgłoszenia z zakresu ruchu drogowego i 517 zgłoszeń prewencyjnych.
Kolejny raz najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi:
• miejsc, w których przekraczana jest prędkość,
• nieprawidłowego parkowania,
• spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych,
• grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją,
• niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Policjanci dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonują analizy ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe.
Głównym celem działania jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie powiatu kłodzkiego – mówi Wioletta Martuszewska z kłodzkiej komendy policji.
Ważne szczególnie w zimie. Za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy zaznaczyć również miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne wymagające pomocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.