reklama
reklama

Kudowa-Zdrój. Pożar w budynku wielorodzinnym

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleKudowa-Zdrój. Pożar w budynku wielorodzinnym. Zapiła się sadza w kominie.
reklama

W środę, 10 stycznia około godziny 9.30 w jednym z budynków wielorodzinnych na ulicy Fabrycznej w Kudowie-Zdrój z komina wydobywał się gęsty dym. 
Na miejsc pojechali strażacy z OSP Kudowa-Zdrój, OSP Kudowa-Czermna oraz JRG Kłodzko. Jak się okazało na miejscu, doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Natychmiast przystąpiono do wygaszenia paleniska oraz dalszych niezbędnych czynności. 
 
Do podobnego zdarzenia doszło dzień wcześniej przed północą w Krzyżanowie (gmina Lewin Kł.), w jednym z budynków paliła się sadza w przewodize kominowym. 
 
 
Pożar sadzy w kominie w ostatnich tygodniach był przyczyną wielu interwencji straży pożarnej w powiecie kłodzkim. Możesz zapobiec takiemu zdarzeniu, uchronić siebie i swoich domowników. 

reklama

 

Dlaczego dochodzi do pożaru? 

Przy wysokiej temperaturze spalania i dodatkowo deficycie tlenu, powstaje sadza. To właśnie sadza stopniowo oblepia ściany komina, zmniejszając coraz bardziej jego średnicę i przepustowość. Sadza sama w sobie zawiera duże ilości reaktywnego węgla, który łatwo ulega zapaleniu.

 

Czasami wystarczy mała iskra, aby ogień rozproszył się do samego komina. Często pożar przenosi się również na inne części domu, co może szybko doprowadzić do tragedii. Dodatkowo, przy pożarze sadzy w kominie bardzo łatwo można zatruć się czadem. 

 

Jak zapobiegać? 

Pożar sadzy w kominie to przede wszystkim skutek zaniedbań domowników i oszczędności na materiałach grzewczych. Aby uniknąć zapalenia sadzy w kominie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czym palimy. Najlpiej używać wysokiej jakości węgla lub suchego drewna.

reklama

 

Absolutnie nie można spalać w piecu śmieci, w szczególności plastikowych. Dodatkowo trzeba zadbać o dobrą konserwację komina. Przynajmniej raz do roku dobrze jest skorzystać z usług kominiarza, który sprawdzi drożność komina i w razie potrzeby wyczyści go od środka. 

 

Jak rozponać pożar? 

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk wychodzący z komina. Między innymi dudnienie, iskry i języki z ognia widocznie u wylotu komina nad dachem. Przewód kominowy robi się gorący, szczególnie w jednym miejscu, w którym już pali się sadza. Później na ścianach komina pojawiają się rysy, a ten może zacząć pękać. 

 

Co zrobić gdy dojdzie do pożaru? 

Gdy dojdzie do pożaru, pierwszym krokiem powinien być telefon na straż pożarną. Można spróbować samemu ugasić palenisko, ale nigdy nie używać do tego wody. Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca - od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości, czy nie zaczyna pękać.

reklama

 

Należy też pamiętać o otwarciu okien we wszystkich pomieszczeniach, aby nie zatruć się czadem. 

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama