reklama

Kłodzko. Zabrali pijakom 21 samochodów

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko. Zabrali pijakom 21 samochodów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleNowe przepisy, zgodnie z którymi pijanym kierowcom zabiera się auta, obowiązują od 14 marca. Przez te ponad 5 miesięcy kłodzka drogówka skonfiskowała 21 pojazdów.
Reklama lokalna
reklama

Od 14 marca do 25 sierpnia policjanci z kłodzkiej drogówki zatrzymali 94 kierowców na podwójnym gazie. 21 straciło auta.

- Jedynym z zatrzymanych pojazdów była koparka, którą jechał pijany kierowca. Miał, co wykazało badanie, 1,59 promila alkoholu we krwi – informuje Wioletta Martuszewska, rzecznik prasowa kłodzkiej policji. - Właściciel stracił koparkę wartą ok. 150 tys. zł – dodaje oficer prasowa i zaznacza, że nie każde zatrzymanie pijanego kierowcy skutkuje konfiskatą auta.

Stracisz AUTO
Konfiskata samochodu przez policję:
> Pijanemu kierowcy, jeśli ma we krwi 1,5 lub więcej promili alkoholu
> Bezwarunkowo kierowcy, który spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości
> Bezwarunkowo kierowcy, który popełnił przestępstwo polegające na jeździe w stanie nietrzeźwości kolejny raz w okresie ostatnich 2 lat (recydywa)
> Kierowcy, który spowodował wypadek i zbiegł z miejsca zdarzenia
W razie przyłapania kierowcy w jednym z wymienionych przypadków jego pojazd zostanie najpierw tymczasowo zajęty przez policję na okres do 7 dni. W następnej kolejności samochód zabezpieczy prokurator, a na koniec sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.
Nie stracisz AUTA
Zmiany w przepisach obejmują również sytuacje, w których pijany kierowca nie jest właścicielem prowadzonego samochodu (np. leasing, samochód firmowy, współwłasność pojazdu itp.). Czy w takim wypadku również grozi konfiskata pojazdu? Otóż nie – sąd orzeknie wówczas przepadek równowartości pojazdu. Na jakich zasadach zostanie określona wysokość takiej kary?

Są trzy wyceny:
> Jeżeli samochód posiada ubezpieczenie AC, za jego równowartość zostanie przyjęta wartość pojazdu uwzględniona w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo.
> W razie braku ubezpieczenia AC, przyjęta zostanie średnia wartość pojazdu z uwzględnieniem marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, na podstawie dostępnych danych (bez powoływania biegłych).
> W razie, gdy nie będzie możliwe oszacowanie średniej wartości pojazdu z uwagi na jego cechy szczególne, będzie ona ustalana na podstawie opinii biegłego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama