Reklama

Kłodzko. Wykorzystał seksulanie 16-latkę z naszego miasta

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko. Wykorzystał seksulanie 16-latkę z naszego miasta - Zdjęcie główne

Kiedy w 2006 roku Maciej Sz. odszedł z Kłodzka, 16-letnia dziewczyna, członkini duszpasterstwa z Kłodzka, odwiedza go na Górnym Śląsku. Podczas spotkania o. Maciej wykorzystał ją seksualnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Na sygnale Jezuita wykorzystał 16-latkę z Kłodzka. Sprawę opisało katolickie czasopismo Więź. Władze zakonu wydały oświadczenie, w którym apelują do ofiar o zgłaszania niewłaściwych zachować o. Macieja Sz.

Maciej Sz. pojawił się w Kłodzku w 2000 roku, po ukończeniu studiów w Rzymie. Budował wspólnotę religijną "Magis". Podczas akcji promocyjnych w gimnazjach i liceach poznał swoja ofiarę. Zaczęło się od przytulania i głaskana po dłoni. Kiedy w 2006 roku Maciej Sz. odszedł z Kłodzka, 16-letnia dziewczyna, członkini duszpasterstwa z Kłodzka, odwiedza go na Górnym Śląsku. Podczas spotkania o. Maciej wykorzystał ją seksualnie.

- Córka wróciła z Czechowic zapłakana. Po dwóch tygodniach dostała ataku lękowego – wspomina w reportażu Pauliny Guzik jej mama.

Wykorzystana dziewczyna opuściła się w szkole i trafiła do psychologa. Potem zdecydowała się opowiedzieć o swojej krzywdzie nowemu opiekunowi "Magisu" w Kłodzku, o. Witoldowi. Ten jednak miał powiedzieć jej, że o. Maciej jest jego bratem, więc nie może nic zrobić. O sprawie Macieja Sz., który skrzywdził nie tylko kłodzczankę, wiedzieli przełożeni zakonni w Rzymie. Maciej Sz. dalej jednak sprawuje posługę pod Krakowem, gdzie odprawia regularnie msze, choć ma zakaz. Dopiero w 2019 roku sprawa trafia do Rzymu, a dwa lata później Dykasteria (urząd administracyjny Kościoła Katolickiego) podjął decyzję, aby nie wszczynać wobec o. Macieja pełnego procesu kanonicznego, uważając, że nie uda się dotrzeć do małoletniej ofiary. Dopiero o artykule we Więzi, zeznania 16-letniej ofiary z Kłodzka trafiły do Rzymu. Władze Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego wydały oświadczenie, w którym proszą osoby pokrzywdzone przez o. Macieja Sz. o zgaszania tego. 

 

Oświadczenie rzecznika Władze Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w sprawie publikacji w Więzi
W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym.
(…) Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:
Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8, 31-041 Kraków
tel. 12 428 15 00; e-mail curiapme@jezuici.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy