Reklama

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Henryk Dumin

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga - Zdjęcie główne

Zespół "Waliszowianie" powstał w 1984 roku. | foto Henryk Dumin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kandydatura zespołu została przygotowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, z którym „Waliszowianie” od wielu lat współpracują.

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa otrzymał w tym roku niezwykle prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych. Gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana była w tym roku po raz czterdziesty siódmy. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Otrzymują ją artyści, którzy tworzą w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, a także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową.

Organizatorem nagrody im. Oskara Kolberga jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kandydatura zespołu została przygotowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, z którym „Waliszowianie” od wielu lat współpracują przy organizacji wystaw i innych przedsięwzięć, których celem jest prezentacja najcenniejszych zjawisk z kręgu tradycji. Muzeum Karkonoskie pełni rolę regionalnego centrum kompetencji w zakresie ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego zgodnie z zaleceniami ratyfikowanej przez Polskę w 2011 roku Konwencji UNESCO z 2003 roku.

Zespół "Waliszowianie" powstał w 1984 roku. Kultywuje tradycje przodków z Kresów Wschodnich. Zespół jest m.in. laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Nad Wisłą w 2011 r. oraz I nagrody na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim w roku 2012 r. oraz w 2013.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy