Reklama

Wojenne pieniądze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wojenne pieniądze - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura We wrześniu minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, które pochłonęło miliony ofiar. Z tej okazji Muzeum Papiernictwa przygotowało specjalną wystawę czasową „Pieniądz czasów II wojny światowej”. Ekspozycję można oglądać do 30 listopada.

Ekspozycja dzieli się na dwie części. Do przygotowania pierwszej z nich zatytułowanej Wielkie historie w małych przedmiotach zaproszeni zostali uczniowie szkoły podstawowej i liceum działających w Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku. Wzięli oni udział w ankiecie, w której opisali historię wybranej przez siebie pamiątki rodzinnej pochodzącej z czasów niepodległej Polski i okresu okupacji. Obiekty te znajdują się na wystawie. To m.in. zdjęcia rodzinne, świadectwa szkolne, fajka oficera Wojska Polskiego walczącego w bitwie warszawskiej w 1920 r. Są też pamiątki pochodzące z Kresów. Okupacja sowiecka a potem niemiecka, działalność ukraińskich nacjonalistów jak i późniejsze przesiedlenie nazwane oficjalnie repatriacją sprawiły, że nie było czasu na dokładne spakowanie dobytku. W tej grupie eksponatów zobaczymy srebrny widelec stanowiący jedyną pozostałość po rodzinnej zastawie, drewniany krzyżyk, modlitewnik i zegarek. Druga cześć wystawy przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum Papiernictwa jak i obiekty wypożyczone z: Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Głównym bohaterem jest pieniądz czasów II wojny światowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy