Dzień Nauki Polskiej. Choć na mapie może wydawać się niewielkim punktem, to w świecie nauki Kłodzko odcisnęło swój ślad poprzez ludzi, których intelekt i dociekliwość wpłynęły na rozwój różnych dziedzin wiedzy. Dziś, z okazji Dnia Nauki Polskiej, przybliżamy sylwetki uczonych urodzonych i związanych z naszym miastem – ludzi, którzy swoją pracą zapisali się w historii.
Friedrich Wilhelm Hemprich (1796–1825) – badacz nieznanych światów
Gdy inni spoglądali na Afrykę z obawą, on widział w niej nieskończony obszar do odkrycia. Friedrich Wilhelm Hemprich, niemiecki zoolog i lekarz, był jednym z tych, dla których granice istniały tylko po to, by je przekraczać. Jego badania fauny i flory Egiptu oraz Bliskiego Wschodu doprowadziły do opisania wielu nieznanych wcześniej gatunków. Niestety, wielkie umysły często płacą najwyższą cenę za swoje odkrycia – Hemprich zmarł w wieku zaledwie 29 lat podczas wyprawy badawczej. Mimo krótkiego życia, jego nazwisko na zawsze pozostało w świecie zoologii.
Elżbieta Lonc (1951-2017) – strażniczka niewidzialnych zagrożeń
Pasożyty to wrogowie, których nie widzimy, ale których obecność może zadecydować o życiu i śmierci. Elżbieta Lonc, wybitna polska parazytolog, poświęciła swoją karierę badaniu mikroorganizmów, które choć mikroskopijne, mają gigantyczny wpływ na nasze zdrowie. Jej prace pomogły zrozumieć mechanizmy działania pasożytów i skuteczniej z nimi walczyć. Pani Elżbieta została nagrodzona m.in. Medlaem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasług. To właśnie tacy ludzie sprawiają, że świat staje się bezpieczniejszym miejscem.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń (1953-) – kronikarka przeszłości
Historia nie żyje w książkach – to my decydujemy, czy będzie pamiętana. Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, polska historyk, od lat zgłębia dzieje Dolnego Śląska i Kłodzka. Dzięki jej pracy możemy lepiej rozumieć skomplikowane losy regionu, jego ludzi i kultury. To ona wydobywa z mroków przeszłości zapomniane opowieści, nadając im nowe życie na kartach swoich publikacji, t.j. Wspomnienia z Syberii, czy O dawnym hrabstwie kłodzkim i zasłużonym historyku Josephie Koglerze. Bez jej badań nasza wiedza o historii Kłodzka byłaby uboższa.
David Origanus (1558–1628) – kartograf gwiazd
W czasach, gdy nocne niebo było mapą dla żeglarzy i kupców, David Origanus postanowił uczynić je bardziej zrozumiałym. Ten niemiecki astronom i matematyk stworzył jedne z najbardziej precyzyjnych tablic astronomicznych swojej epoki. Jego prace nad kalendarzem i efemerydami pozwoliły przewidywać ruchy planet z niespotykaną dotąd dokładnością. Choć dziś mamy zaawansowane teleskopy i komputery, to właśnie tacy pionierzy jak Origanus położyli fundamenty pod współczesną astronomię.
Zdzisław Porosiński (1955-2016) – naukowiec w cieniu tajemnicy
Nie każda wybitna postać jest szeroko znana. Zdzisław Porosiński to matematyk, statystyk oraz specjalista z zakresu badań operacyjnych. Od zawsze związany z królową nauk, której finalnie został doktorem habilitowanym, a habilitację uzyksał 31 maja 2004 roku. Do 2012 roku był wykładowcą w szkołach i na uczelniach na terenie powiatu kłodzkiego, a od 2009, aż do swojej śmierci, był profesorem Politechniki Wrocławskiej
Friedrich Wilhelm Riemer (1774–1845) – przyjaciel wielkich poetów
Nie każda nauka to liczby i wzory – czasem to także słowo, które zmienia pokolenia. Friedrich Wilhelm Riemer, filolog i pisarz, był jednym z najbliższych współpracowników Johanna Wolfganga von Goethego. To on pomagał kształtować myśli wielkiego poety, analizował literaturę i język, poszukując w nich najgłębszego sensu. Jego prace na polu filologii uczyniły go jednym z kluczowych badaczy niemieckiej literatury XIX wieku.
Co łączy tych wszystkich ludzi? Pasja, ambicja i odwaga, by kwestionować znane prawdy. Kłodzko, choć niewielkie, wydało na świat umysły, które przyczyniły się do rozwoju astronomii, biologii, literatury i historii. To pokazuje, że wielkość nie zależy od miejsca urodzenia, lecz od determinacji w dążeniu do poznania świata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.