reklama
reklama

Szopki bożonarodzeniowe: wyjątkowa atrakcja na święta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaJeśli podczas świąt znudzi się Wam siedzenie przy suto zastawionym stole, można wybrać się do szopki, takiej ruchomej. To atrakcja na dużych i małych.
reklama

Pierwszą szopkę bożonarodzeniową urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio. Było to w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie.

Ruchoma szopka w Wambierzycach

W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. Obecna pochodząca z II połowy XIX wieku. Znajduje się w budynku u podnóża Kalwarii. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig. Prace nad sceną przedstawiającą narodzenie Jezusa rozpoczął ok. 1850 roku. Potem wykonał kolejną gablotę z przedstawieniem Drogi Krzyżowej. Zmarł w 1895 roku, a opiekę nad szopką przejął jego syn Hermann, który powiększał szopkę o kolejne sceny. Spod jego dłuta wyszły: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. Obecnie całość liczy 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych.

reklama

Szopka od października do kwietnia czynna jest w godzinach 10.00 - 16.00. Tel. 74 871 91 97 (w godz. otwarcia)

Bardo i Czermna

Ruchoma szopka panoramiczna w Bardzie powstała dla upamiętnienia 700-lecia pielgrzymowania do tego miasta. Została zbudowana w miejscu, gdzie do 1803 r. funkcjonowała przykościelna krypta grzebalna dla zakonników. Szopka przedstawia wydarzenia z Betlejem, orszak trzech króli składających dary Jezusowi, w dalszych planach widać panoramę miasta i codzienne życie. W szopce odszukać można jeszcze kilka symbolicznych scen, wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka. Magiczna atmosfera i niezwykła historia tego miejsca oraz jego twórców stały się motywem przewodnim opowiadania Olgi Tokarczuk "Bardo. Szopka".

reklama

Ruchoma szopka panoramiczna
pl. Wolności 5, tel. (0-74) 8171-421
Czynna codziennie od 9:00 do 17:00

 

Ruchoma Szopka w Czermnej

to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat, scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które były poruszane ręcznie. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek.

ul. Kościuszki 101
tel. 074 86 63 717
czynna: codziennie
wstęp: wolne datki

reklama

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama