Patrząc na Kłodzko trudno nie zauważyć budynków Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku, która obchodzi pięćdziesięciolecie. Poznaj jej historię
Sytuacja mieszkaniowa w powojennych czasach nie była dobra. Wiele rodzin zmuszonych było mieszkać w skromnych, ciasnych pomieszczeniach. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, początkiem lat 60-tych XX w. zaczęło rozwijać się w Kłodzku budownictwo mieszkaniowe.
Pierwsze bloki z wielkiej płyty powstały przy ul. Morcinka. Zaraz potem w roku 1962 zarejestrowano Powiatową Spółdzielnię Mieszkaniową w Kłodzku. Spółdzielnia przejęła od Urzędu Miasta 31 mieszkań w budynku przy ul. Morcinka 4 w Kłodzku.
Pierwsze mieszkania samodzielnie wybudowane przez Spółdzielnię oddane zostały do użytku w 1967 r. w Kłodzku przy ul. Malczewskiego oraz przy ul. Mariana Buczka w Kudowie-Zdroju. W latach 1963-1976 zrealizowano kolejne inwestycje. Powstały budynki przy ul. Okrzei, Walasiewiczówny, Kusocińskiego oraz na os. Dąbrówki, a także przy ul. Św. Wojciecha. Wybudowano również pierwsze budynki w Polanicy-Zdroju, Dusznikach i kolejne w Kudowie. Wtedy działalność Kłodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozciągnęła się na znaczną część Kotliny Kłodzkiej. Był to szczególny czas, w którym wiele rodzin otrzymało wymarzone mieszkania. Na skutek decyzji o rejonizacji w 1980 r. Spółdzielnia część swoich zasobów przekazała nowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kudowie-Zdroju. W ten sposób zmniejszył się rejon działalności o budynki położone w Kudowie, Dusznikach oraz Szczytnej.
Na początku lat 70. ubiegłego wieku, w związku z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na nowe mieszkania, zapadła decyzja o powstaniu dużego osiedla zlokalizowanego na obrzeżu Kłodzka, jako nowej dzielnicy miasta. Pierwsza inwestycja na nowym terenie rozpoczęła się w roku 1974 od budowy wieloklatkowca na nowym Osiedlu Kruczkowskiego przy ul. Rodzinnej w Kłodzku. Powstało wówczas 5 falowców, 11 punktowców i 16 wieżowców przy ul. Rodzinnej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Spółdzielczej, Wiosennej. Ostatnie budynki wzniesiono w latach 1990-1993.
Kontynuowano również budowę mieszkań na terenie Polanicy-Zdroju przy ul. Fabrycznej i Spółdzielców, a także wybudowano 3 punktowce w Ołdrzychowicach Kłodzkich przy ul. Sportowej (1977 rok).
Powódź tysiąclecia, która nawiedziła Kłodzko w rok 1997 nie oszczędziła spółdzielczych bloków przy ul. Malczewskiego i Lutyckiej. Ucierpiało wówczas wielu ludzi, szczególnie osoby mieszkające na najniższych kondygnacjach.
Koniec lat 90. XX wieku, to czas sukcesywnego zmniejszania kosztów ogrzewania i zwiększania środków na remonty (docieplanie ścian zewnętrznych, modernizacja węzłów cieplnych, wymiana stolarki okiennej).
Te wszystkie działania Spółdzielni w zakresie zadań termomodernizacji budynków oraz modernizacja systemów ciepłowniczych spowodowały zmniejszenie zużycia ciepła o ponad 35 proc.
SM w Kłodzku dzisiaj
Członkowie: 3.793 osób
Rejon działalności: Kłodzko, Polanica-Zdrój, Ołdrzychowice Lokale mieszkalne: 3799
(Kłodzko - 3199, Polanica- Zdrój - 565, Ołdrzychowice - 72)
Powierzchni użytkowa lokali mieszkalnych: 182.973 m kw.
Garaże: 437
Lokale użytkowe: 114
Grunty: 30,2 ha
W spółdzielczych zasobach zamieszkuje ponad 7.850 osób (w Kłodzku - 6.760, Ołdrzychowicach - 140, Polanicy-Zdroju - 950).
foto: Łukasz Kuchta/pl.wikipedia.org
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.