Polanicki fotograf zaprezentuje zdjęcia z Nepalu
Początek w sobotę o godz. 11.00
18 i 19 sierpnia 2012 roku podczas Dni Otwartych osiedla Polanica Park (ul. Zwycięzców) w Polanicy-Zdroju odbędzie się wystawa prac Marka Arcimowicza „Nepal- między górami”. W trakcie wystawy organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie, w którym nagrodą jest jedna z prac autora.
Marek Arcimowicz to fotograf, który był członkiem agencji Portfolio. Od 1999 r. współpracuje również z polską edycją National Geographic. Jego prace i artykuły publikowane także m.in. w czasopismach „Podróże”, „Focus”, czy też „Gazeta Wyborcza”.
Autor o wystawie:
Wyobraźcie sobie kraj, w którym można uprawiać wszystkie sporty górskie. Nie dość, że można się wspinać w lodzie, skale, szaleć na rowerze, latać paralotnią, spływać rwącymi rzekami, zwyczajnie łazikować po górach...
- Wytężcie jeszcze wyobraźnię!
Można przebyć najpiękniejsze piesze trasy świata. Kraj, który zamieszkuje bardzo urozmaicona etnicznie i kulturowo, egzotyczna społeczność bardzo sympatycznych krajowców. Życie jest niezwykle tanie - hotele nawet za 1$, niezłe żarcie w knajpie za 70 centów...
- Co z tą wyobraźnią! Coś słabo ostatnio?
Wyobraźcie sobie wysoką przełęcz. Wspaniałe niczym niezmącone widoki, krystaliczne powietrze, białe wierzchołki wysokich, najwyższych gór - setki, tysiące szczytów. Na przełęcz szliście długo, było ciężko i cudownie, bo jest to przecież bardzo wysoka przełęcz - powiedzmy ma te 5417 m n.p.m.
- Hej ludzie (!), oj cieniutko ostatnio z marzeniami?
Na tej właśnie przełęczy, na ponad 5417 m n.p.m. (pięć czterysta siedemnaście!!!), rano (!) zastajecie prawdziwe, wspaniałe, butelkowane, pyszne, złociste PIWKO, które można nabyć w sklepiku wiecznie uśmiechniętego tubylca !!!
Niektórzy pewnie już mówią, że to niemożliwe, że takiego miejsca nie ma...
Jeżeli istnieje coś takiego jak niebo dla ludzi gór - to na pewno - jego najbliższym ziemskim odpowiednikiem jest Nepal. Lista lokalnych wspaniałości jest długa, rozpoczyna się ona ośmioma (z czternastu) nazwami ponad ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jednak zanim przejdziemy do deseru...
Położenie geograficzne (Nepal znajduje się na podobnej szerokości geograficznej jak Libia czy Egipt) oraz jego ukształtowanie, powodują niezwykłe wręcz bogactwo przyrodnicze tego niewielkiego państewka. W trakcie jednego trekkingu możemy zaobserwować niemal wszystkie strefy klimatyczne Ziemi w niespełna trzy tygodnie! Od bagnistej, subtropikalnej dżungli, ślicznych tarasowych pól ryżowych, przez obszary strefy umiarkowanej porośnięte wspaniałymi górskimi lasami, pustynne Transhimalaje - geograficznie i kulturowo przynależące do Tybetu, aż po wysokogórskie pustynie i rejony lodowców...
Dzięki temu Napal od dawna ściąga całe rzesze miłośników przygody z całego świata. Poza świetną jak na ten rejon świata organizacją turystyki ma to również negatywne skutki. Niestety ogromne zainteresowanie Nepalem przyczynia się w dużym stopniu do degradacji naturalnego środowiska i nieodwracalnych zmian w kulturze.
Oczywiście najwyższe góry świata są w dalszym ciągu celem wielu wypraw wspinaczkowych. Jednak od lat siedemdziesiątych niezwykłą popularność zaczął sobie zdobywać trekking i obecnie właśnie miłośnicy trekkingu stanowią największą grupę zainteresowaną górami Nepalu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.