Reklama

„Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 „Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura „Podaruj wiersz”, to pierwsza ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Jej partnerem jest Biblioteka Narodowa. Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił.

Niektóre z tych listów znalazły się w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów. Ten gest pisarza, gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla tej akcji. - Akcja trwa od 29 maja do 1 października. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach bierze udział w tym pięknym przedsięwzięciu. Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko inauguracja akcji miała miejsce w maju w Filii nr 1 w Krosnowicach. Jej gościem był również lokalny artysta i poeta Kazimierz Adamajtis, który pełni funkcję łącznika do budowania międzypokoleniowych relacji, których osnową jest słowo… - mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki - W czerwcu 2019 roku pojechaliśmy ze słowem pisanym i panem Kazimierzem do biblioteki w Wojborzu. W spotkaniu uczestniczyli miejscowi seniorzy oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej. Od organizatorów akcji otrzymaliśmy specjalne karty papeterii do odręcznego przepisywania utworów, tym razem lokalnych twórców – dodaje dyrektor placówki. Podczas akcji było sporo akcentów z życia i twórczości Kazimierza Adamajtisa, który na co dzień mieszka w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Artysta i seniorzy natychmiast złapali wspólną nutę do śpiewania, opowiadania i wspominania. Jego rzeźby w drewnie i obrazy olejne znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji i Anglii. Realizował wystawy indywidualne i zbiorowe na Ukrainie, w salonie Sztuki Nieprofesjonalnej w Kłodzku, Galerii Cyganeria w Kudowie Zdroju, Domu Wystaw Rękodzieła Ludowego w Dzierżoniowie. Od wielu lat wspiera akcje charytatywne , w tym fundusz stypendialny im. Grzegorza Ciechowskiego dla młodzieży uzdolnionej. - Namawiał młodzież do tego, aby się otworzyła na różne możliwości, bo tylko w taki sposób mogą odkryć swój nieodkryty dotąd talent. Dziękował tym, którzy biorą udział w Międzygminnym konkursie recytatorskim poezji patriotycznej o Listopadowy Liść Adamajtisa. Jest twórcą statuetki, którą rzeźbi w drewnie. Każda jest inna, bo nie ma na świecie dwóch identycznych rzeczy. Nie ma też dwóch identycznych talentów, bo każdy z nas jest inny – przypomina Mariola Huzar. Trzecie spotkanie w ramach akcji „Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem odbędzie się we wtorek 9 lipca o godzinie 10.00 w bibliotece w Jaszkowej Górnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy