Nowa Ruda. Dzięki współpracy z dyrektorem biblioteki oraz Urzędem Miasta w Nowej Rudzie udało się uratować i przetransportować (do pomieszczeń po byłej księgarni w siedzibie biblioteki), ostatnie sześć maszyn i urządzeń poligraficznych, w tym trzy poniemieckie, które pozostały w budynku po zlikwidowanej na początku tego wieku Szkole Poligraficznej. Dodatkowo zorganizowano również zabytkową ławkę szkolną i stanowisko do nauki kaligrafii.
Kliknij TUTAJ i zobacz galerię zdjęć z otwarcia.
Julian Golak, inicjator przedsięwzięcia i przewodniczący Społecznego Komitetu Utworzenia Muzeum Sztuki Drukarskiej i Poligrafii, podkreślił, że jest to dopiero pierwszy etap tworzenia muzeum. Zaapelował do wszystkich absolwentów szkoły poligraficznej, aby przekazywali zachowane pamiątki drukarskie.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się swoją nieustępliwą i wytrwałą pracą na rzecz uratowania ostatnich oryginalnych pamiątek sztuki drukarskiej i poligrafii w Nowej Rudzie. Zachęcam do dalszego przekazywania pamiątkowych maszyn i urządzeń poligraficznych do naszego muzeum
– stwierdził Golak.
Bardzo ciekawą prelekcję wygłosił dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk, który przybliżył mało znaną historię sprzed 150 lat, kiedy to powstała w Nowej Rudzie, pierwsza drukarnia litograficzna założona przez Hugo Hubnera. Zakłady Graficzne pod nazwą "Berlińsko- Noworudzka drukarnia artystyczna" produkowały na skalę przemysłową przede wszystkim obrazki kolorowe dla pielgrzymów licznie przybywających do sanktuarium maryjnego w Wambierzycach.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu przedsięwzięcia, a w szczególności przedstawicielom komitetu, na którego czele stoi pan Julian Golak. To miejsce to hołd dla wszystkich tworzących historię drukarstwa w Nowej Rudzie
– podsumował Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.
Zobacz również: Ile trzeba zapłacić za pamiątki z Radkowa?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.