Reklama

Najlepsi kucharze w Polanicy-Zdroju

Opublikowano: ndz, 30 cze 2013 12:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura  Festiwal Pstrąga przed nami. Przeczytaj wywiad z organizatorem. 


O Ogólnopolskim  Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim z Januszem Skrobotem Kanclerzem Klubu Kulinarnego Hrabstwa Kłodzkiego.

Piotr  Golak: Mamy lipiec, czy to już  czas na pstrąga?

Janusz  Skrobot: Tak. To już szósta edycja Ogólnopolskiego   Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim, a piąta, która odbędzie się  dzięki przychylności Pana Burmistrza Polanicy Zdroju, Jerzego  Terleckiego. Drugim, równie ważnym partnerem, jest Starosta Kłodzki, który wraz z burmistrzem otworzy tradycyjnie zmagania profesjonalnych kucharzy 21 lipca 2013 roku o godzinie 15.00 w polanickim parku zdrojowym.

P.G.:  Kto wystartuje  w konkursie?

J.S : Tym razem organizatorzy zaprosili do konkursu laureatów pięciu poprzednich edycji festiwalu, mistrzów przyrządzania  dań z pstrąg, więc wystartują najlepsi. Jestem przekonany, że dadzą popis swojego kunsztu i smaków.

P.G: Czyli zapowiada się pewne podsumowanie tych pięciu lat?

JS: Niewątpliwie będzie to pierwszy tego rodzaju konkurs w Polsce. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Nikt z organizatorów kulinarnych festiwali w kraju nie wpadł do tej pory na ten pomysł. Chcemy w jakiś sposób podsumować dotychczasowe zmagania kucharzy, a i naszą pracę, tym bardziej że 5  października ubiegłego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który od kilku lat patronuje festiwalowi, wpisał kłodzkiego pstrąga na listę produktów regionalnych pod numerem 1000 i stwierdził na stronie internetowej ministerstwa, że cyt.: „Pstrąg kłodzki jest produktem regionalnym, propagowanym przez lokalną społeczność, m.in.  organizację „Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim”. To miłe, że ktoś w stolicy docenił naszą pracę.

P.G.: Kto jest pomysłodawcą i autorem tego sukcesu.

Jest nas dwóch. Waldemar Załuski i ja. Tu muszę wspomnieć  burmistrza Kłodzka, P. B. Szpytmę,  przy pomocy którego  doszło w 2008 roku do realizacji tego pomysłu po raz pierwszy.

Festiwal docenił w 2011 roku również Starosta  Kłodzki, który przyznał festiwalowi nagrodę Róży Kłodzkiej za 2010 rok w kategorii „Produkt Regionalny” .

P.G.: Konkurs, konkurs, a nagrody?

J.S.: W tym roku nagrody będą bardzo cenne. Udało się nam pozyskać wspaniałych partnerów: firmę Philipiak i Fackelmann Polska, którzy ufundowali bardzo cenne nagrody dla startujących drużyn i oczywiście dla zwycięzców, jak na konkurs mistrzów przystało. Powiem tylko tyle - będzie  szczodrze.

P.G. Co przygotowano dla publiczności, oprócz możliwości oglądania wspaniałych szefów kuchni i ich dzieł?

Przygotowaliśmy jak zwykle konkursy związane z szeroko pojętymi kulinariami, quizy i wspaniałe nagrody, a także niespodziankę muzyczną. Zespół Grans znany z Wrocławia w zupełnie premierowym repertuarze.

P.G. Czyli zapowiada się smakowicie?

J.S: Mam nadzieję, że będzie ciekawie jak co roku i publiczność dopisze. Myślę, że warto zobaczyć, jak powstaje jak powstaje 101 i 105 danie z pstrąga. Podglądać profesjonalistów, zapisywać przepisy, zapamiętywać sposób przygotowania, dania i sposób serwowania na talerzach. W końcu oczy jedzą.

P.G. :  I na koniec ?

J.S. Szanowni Państwo, festiwal wrósł w Hrabstwo Kłodzkie i stał się jego wakacyjnym, promocyjnym elementem. Jeśli będziecie z nami 21 lipca  o godzinie  15.00, będzie nam bardzo miło. Jeśli nie?  Dobrze będą się bawić Wasi znajomi. Ten festiwal jest dla Was. Mistrzowie kuchni czekają, a warto uczyć się od najlepszych. Zapraszamy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy