Na wystawie w Muzeum Papiernictwa, którą można oglądać do 30 czerwca, prezentowane są wybrane cykle tematyczne papierowej wycinanki, medale z brązu oraz warsztat artysty. Wojciech Czerwosz edukację artystyczną rozpoczął w 1926 r. w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W latach 19311936 uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a w latach 1936-1939 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po wojnie kontynuował studia u prof. Xawerego Dunikowskiego. Dyplom uzyskał w 1947 r. Od połowy lat sześćdziesiątych Wojciech Czerwosz z wielkim zamiłowaniem uprawiał medalierstwo, współpracował z Mennicą Państwową, dla której wykonywał projekty okolicznościowych monet. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Wycinanka odgrywała ważną rolę w życiu artysty. Początkowo traktował ją jako wytchnienie od ciężkiej pracy rzeźbiarza, z czasem stała się samodzielnym środkiem artystycznego wyrazu. Tworzył w tej technice całe cykle prac o tematyce związanej z dyscyplinami sportu, zwierzętami, motywami góralskimi, kobietami oraz legendami. Wojciech Czerwosz do wykonania wycinanek używał przeważnie czarnego papieru. W czasach kiedy tworzył, zdobycie go graniczyło z cudem, dlatego część prac wykonanych jest w papierze z odzysku. Jest to m.in. papier w który były pakowane nienaświetlone jeszcze klisze do rentgena.
Na papierze z odzysku
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor:
reklama
Przeczytaj również:
KulturaW dusznickiej papierni można oglądać nową ekspozycję. Prezentuje dorobek artystyczny Wojciecha Czerwosza (1913 – 1986), artysty plastyka, rzeźbiarza i medaliera.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.