Reklama

Miodowa kraina Henryka Zaremby

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Miodowa kraina Henryka Zaremby - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Filia Biblioteki Publiczne Gminy Kłodzko w Wojciechowicach od kilku tygodni organizuje zajęcia dla miejscowych seniorów.

Za nami rozmowy na temat różnorodnych zainteresowań. Dyskusja nad wzruszającą komedią polską pt. „Po prostu przyjaźń”. Warsztaty wielopokoleniowe ze String.Art.-u i wizyta w Starym Wielisławiu w pasiece Henryka Zaremby, gdzie było dużo słońca, pięknej roślinności i jeszcze więcej pracowitych pszczół. O tym wszystkim z ogromną pasją opowiadał właściciel. U pana Henryka każdy kwiatek, każdy krzaczek, każde drzewo czemuś służy. Pszczoły znajdą tu wszystko, czego im potrzeba do produkcji miodu i nie tylko… Wizyta w pasiece była też okazją do degustacji miodów oraz ich zakupu. Po lekcji pszczelarstwa oraz zwiedzaniu posiadłości seniorzy zasiedli do wspólnego grillowania. Oto kilka pszczelich smaczków: 140 milionów lat temu wykształciły się rośliny owadopylne. U wybrzeży Ameryki Południowej znaleziono bursztyn z zatopioną prymitywną pszczołą sprzed 96-74 mln lat. W bursztynie bałtyckim znaleziono zatopioną pszczołę z okresu 40 mln. lat temu. Rozwój i życie pszczoły to bardzo ciężka i mozolna praca. Etapy życia pszczoły: 1. Robotnice przez pierwsze trzy dni po wygryzieniu pełnią rolę sprzątaczek. Do przygotowania jednej komórki plastra do zaczerwienia przez matkę, niezbędna jest praca od 15 do 30 pszczół. 2. Kolejny etap pracy to „karmicielki”. Czterodniowe pszczoły dostarczają pokarmu tylko starszym larwom. Pokarm – to pierzga pomieszana z miodem i mleczkiem. Około szóstego dnia gruczoły mleczne robotnic osiągają maksymalną aktywność co umożliwia karmienie młodszych larw i matki w świcie. Jedna robotnica może wykarmić do trzech larw. 3. Około dziewiątego dnia życia gruczoły woskowe zaczynają produkować wosk. Pszczoły te w tym okresie nazywamy „woszczarkami”. Woszczarki odbudowują plastry, zasklepiają komórki. 4. Następne z czynności to przerabianie nektaru na miód, odparowywanie wody, utrzymywanie odpowiedniej temperatury w gnieździe. 5. Zakończenie tego okresu tzw. „ulowego” to objęcie funkcji strażniczek. Ponieważ w tym okresie żądło jest już wystarczająco twarde a zbiorniczek jadowy pełny. 6. Ostatni etap życia pszczoły to „zbieraczka”. Okres ten trwa około dwóch tygodni. Robotnice przynoszą do ula nektar spadź i wodę w wolu a pyłek i substancje balsamiczne (do produkcji propolisu) w koszyczkach na trzeciej parze nóg. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż pszczoła zbieraczka żyje określoną ilość kilometrów tzn. jeżeli przeleci około 500 (+/-) 250km to kończy życie przeważnie poza ulem. Do ostatniego lotu z którego już nie powraca wylatuje z taką samą energią jak do pierwszego. Info: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy