Reklama

Margueritte: Bądźcie dumni z Polski

Opublikowano: wt, 22 wrz 2015 15:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Bernard Margueritte spotkał się z uczniami i mieszkańcami Kłodzka. - Bądźcie dumni z Polski – zachęcał zgromadzonych. Francuski dziennikarz przyjechał na Dolny Śląsk na zaproszenie Juliana Golaka, radnego województwa.

Margueritte mówił o swojej miłości do Polski i najnowszej historii naszego kraju, którą opisuje dla francuskich mediów. - Nim zakochałem się w Polsce, zakochałem się w Polce – opowiadał. Uczestnicy zadali mu również szereg pytań dotyczących Francji, opinii o naszym kraju za granicą oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej. Jego spostrzeżenia wysłuchała grupa ok. 100 osób – kłodzczan, głównie uczniów liceum im. B. Chrobrego. Na zaproszenie Juliana Golaka Margueritte oprócz Kłodzka odwiedzi jeszcze Wałbrzych oraz Wrocław. Przy okazji będzie promował swoją najnowszą pozycję - książkę "Bliżej Polski", w której opisuje swoje wspomnienia dotyczące naszego kraju. - To świetna okazja do pomyślenia o naszym kraju z trochę innej strony, czyli obcokrajowca, który ten kraj pokochał – zachęca do przyjścia na spotkania Golak, główny organizator spotkań. Bernard Margueritte jest dziennikarzem, badaczem i wieloletnim korespondentem francuskich mediów w Polsce. Z naszym krajem związany jest od końca lat 60. Pracował wówczas jako korespondent francuskiego „Le Monde”. W 1968 r. był dla prasy światowej ważnym źródłem informacji o wypadkach marcowych. Trzy lata później władze PRL wydaliły go z Polski. W roku 1977 wrócił do Warszawy z USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Harwarda. Od tej pory przez wiele lat pracował jako korespondent mediów francuskich w naszym kraju. Szerszej publiczności znany jest z występów w telewizyjnych programach „Bliżej świata” i „7 dni – świat”, w których komentował wydarzenia polityczne. Przez wiele lat pisał dla „Tygodnika Solidarność”. Jego kilkusetstronicowa książka „Bliżej Polski” opisuje kilka etapów najnowszej historii Polski. Autor napisał ją na podstawie korespodencji i materiałów zbieranych przez lata. Całość jest utrzymana w tonacji pamiętnikarsko-publicystycznej i przeplatana reprodukcjami gazetowych kolumn i fotografiami, co czyni ją szczególnie atrakcyjną. Oprócz kłodzkiego spotkania w sali Arnosta z Pardubic w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego Margueritte spotka się z mieszkańcami Wałbrzycha we wtorek w Bibliotece pod Atlantami (godz. 17.00). W środę zaplanowane jest spotkanie we wrocławskiej Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (godz. 17.00).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy