Reklama

Kolędujmy!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolędujmy! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Orszak Trzech Króli po raz trzeci w Kłodzku

Orszak Trzech Króli po raz trzeci w Kłodzku

6 stycznia 2014 roku ulicami Kłodzka przejdzie już po raz trzeci Orszak Trzech Króli. Hasłem tegorocznego orszaku jest proste zawołanie: „Kolędujmy!” Oficjalnie orszak rozpocznie się o godz. 12.00 – mieszkańcy Kłodzka i okolic z kolędą na ustach wyruszą spod kościoła Wniebowzięcia NMP w Kłodzku (oo. jezuici). Natomiast godzinę wcześniej – o 11.00 w kościele oo. jezuitów zostanie odprawiona Świąteczna Msza Św. Pod przewodnictwem JE ks bp. Adama Bałąbucha. Orszak zakończy się przy szopce w rynku, gdzie królowie złożą pokłon o swoje podarunki Dzieciątku Jezus.

“Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają” - to słowa Jana Wolfganga Gothego, które wydają się być dobrym wstępem do zapraszania na III Orszak Trzech Króli w Kłodzku. Nie trzeba śpiewać zawodowo, żeby śpiewać wspólnie. Co się zaś tyczy kolęd, to ich słowa, melodia, okoliczności – przeżywanie najradośniejszych Świąt – Bożego Narodzenia, sprawiają, że wśród nas mało jest takich, którzy nie lubią kolędować. „Kolędujmy!” - jak głosi hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Niech nas nie zabraknie 6 stycznia na ulicach miasta Kłodzka w przebraniach, z koronami na głowie i ze śpiewnikami w ręku.

Z radosnego przemarszu w rytmie śpiewanych kolęd cieszą się wszyscy niezależnie od wieku, jednak wydaje się, że dzieci cieszą się najbardziej. Zapraszamy już dziś do przygotowania się do aktywnego uczestnictwa w Orszaku. Można to uczynić na wiele sposobów. Jednym z nich jest rodzinne kolędowanie przy pomocy śpiewnika orszakowego, który można znaleźć tutaj:

Można także wspólnie z całą rodziną wykonać tarcze, które przyniesiemy na Orszak: w kolorze czerwonym (jeśli jesteśmy związani z parafią Podwyższenia Krzyża św. w Kłodzku), w kolorze zielonym (Parafia Wniebowzięcia NMP w Kłodzku) lub w kolorze zielonym (Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku). Osoby spoza Kłodzka prosimy o przygotowanie tarcz w wybranym przez siebie kolorze. Ważne jest to, co wypisujemy na tarczy: niech będą to słowa, konkretne zachowania lub wartości, których kultywowanie pomaga w obronie trwałości rodziny, a także pomaga w tym, aby współczesna rodzina była bardziej szczęśliwa.

W czasie Orszaku spotkamy pasterzy, którzy wskażą nam drogę do szopki Betlejemskiej, przejdziemy obok dworu Heroda nadętego pychą i knującego spisek przeciw Jezusowi, a także będziemy namawiani do wejścia do karczmy i odstąpienia od podążania w ślad za Trzema Królami.

6 stycznia to także Misyjny Dzień Dziecka. Na początku Orszaku będziemy mogli wspomóc Papieskie Dzieła Misyjne, a konkretnie projekty dla Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga, gdzie Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dofinansowują działalność kilkudziesięciu ośrodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkół, a także programy ochrony życia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych. Wszyscy, którzy wesprą to dzieło charytatywne otrzymają pamiątkę. (patrz załącznik – zdjęcie).

Kłodzki rynek to miejsce, do którego wędrujemy wraz trzema królami, aby złożyć hołd Jezusowi. Tam też będziemy mogli zaopatrzyć się w pyszne szczodraki przygotowane przez piekarnię Machela. Uroczystość Objawienia Pańskiego – popularnie zwana Świętem Trzech Króli dopiero od 2011 jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Ten czas możemy przeżyć na wiele sposobów; ograniczeniem prawdopodobnie jest jedynie nasza wyobraźnia. My zapraszamy do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, który ma miejsce tylko wtedy, tzn. 6 stycznia. Aby ten czas był przeżyty i zapamiętany jak najlepiej potrzeba jednego: naszej aktywności pełnej kreatywności, radości i uśmiechu. Do tego serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy OTK w Kłodzku

Urząd Miasta w Kłodzku

KCKSiR

Rzymsko-katolickie parafie z Kłodzka


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy