Reklama lokalna
reklama
reklama

Kłodzko. Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz

Opublikowano:
Autor:

Kłodzko. Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaJuż w czwartek 24 października w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Dobkiewicz, autorką wydanego niedawno bestselleru „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”.
Reklama lokalna
reklama

Agnieszka Dobkiewicz, pisarka z Dolnego Śląska, zadebiutowała dwoma przejmującymi książkami o katach i więźniach obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen – „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross-Rosen”, które w obu przypadkach osiągnęły status bestsellerów. Pierwsza już została wydana w języku czeskim, druga jest właśnie tłumaczona.

Najnowsza książka pisarki porusza bardzo trudny temat. Dwanaście żydowskich i polskich miesięcy i dwanaście wielowątkowych reportaży, zmusza do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie – jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie.

Agnieszka Dobkiewicz w oparciu o konkretne, w wielu przypadkach nieznane historie mierzy się z kwestią, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie. Z książki dowiadujemy się, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida.

reklama

Autorka zabiera nas w podróż przez osiemdziesiąt lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski. Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera i nieznanej twarzy Lema, przez kaliskie lalki szirlejki i koszerne pierniki z Torunia, po nieznaną historię słowika wileńskiego getta, listy do małego Henia, cudem uratowaną ze zbiorowego grobu Czeszkę czy Holocaust „made in Hollywood”. To historie, które nierzadko rozrywają duszę na strzępy.

Agnieszka Dobkiewicz odwiedza różne regiony Polski i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama