Kłodzko. Mauzoleum zostało zaprojektowane w 1927 roku przez Andreasa Ernsta (1861-1927), autora ponad 90 projektów architektonicznych zrealizowanych w Kłodzku i Polanicy-Zdroju. W 1929 roku w grobowcu spoczęła trumna z ciałem architekta.
Mauzoleum znajduje się w lasku pomiędzy ul. Walecznych a Mickiewicza. Bryłę od strony północnej, wkomponowano w stok kamieniołomu.
Obiekt, mimo złego stanu technicznego, zachował bryłę i detal architektoniczny, układ funkcjonalny oraz surowiec użyty do jego budowy. Wartość historyczna tej budowli skupia się wokół autentyczności substancji zabytkowej, struktury, czytelnej formy i funkcji, a także jej waloru, jako świadka przeszłości tych ziem
- informuje dolnośląski konserwator zabytków.
Kim był Andreas Ernst?
Twórca mauzoleum, Andreas Ernst był właścicielem założonego w 1891 roku dużego przedsiębiorstwa budowlanego i biura architektonicznego w Kłodzku z filią w Polanicy. W Kłodzku Ernst zasłynął jako niezwykle twórczy, płodny i wszechstronny projektant willi, kamienic i zakładów przemysłowych, w Polanicy-Zdroju zrealizował, m. in. Nowy Dom Zdrojowy (Sanatorium Wielka Pieniawa), Łazienki Heleny (kompleks Pijalni Wody Mineralnej) i katolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.W pierwszych latach funkcjonowania nowoczesnego polanickiego uzdrowiska (1905-1915) firma Andreasa Ernsta na własnych działkach budowlanych położonych w obrębie ścisłego zdroju zaprojektowała kilkanaście willi i pensjonatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.