Reklama

Inauguracja "Bądźmy rodziną"

Opublikowano: czw, 10 wrz 2015 15:41
Autor:

Inauguracja "Bądźmy rodziną" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższą sobotę, 12 września w Lądku-Zdroju odbędzie się inauguracja XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”

Oprócz ekumenicznego wydźwięku powyższa impreza ma także związek z wydarzeniami historycznymi, toczącymi się w okolicy Lądka-Zdroju pod koniec ubiegłego tysiąclecia - w sierpniu 1987 r. na Borówkowej Górze (900 m.) wznoszącej się nad Lądkiem-Zdrojem doszło do ważnego, konspiracyjnego spotkania opozycjonistów Solidarności Polsko – Czesko – Słowackiej, z udziałem m.in. Vaclava Havla, Jiříego Dienstbiera, Petera Pospíchala, Jacka Kuronia, Józefa Piniora, Zbigniewa Janasa i Jana Lityńskiego. To właśnie przez góry otaczające Lądek-Zdrój przebiegał szlak kurierów, którym „przerzucano” konspiracyjne materiały, szmuglowano sprzęt oraz przemycano członków ówczesnej opozycji (czego efektem był upadek komunizmu w Czechosłowacji). Chcąc nawiązać do tamtych wydarzeń, sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 oficjalnym otwarciem Al. Vaclava Havla, natomiast o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Rekreacji przeprowadzona zostanie Konferencja pt. „Szlak do Wolności”, podsumowująca projekt szlaku kurierów Solidarności Polsko-Czechosłowackiej w Sudetach Wschodnich. Od godz. 16.00 zapraszamy na lądecki rynek, gdzie wystąpi Kapela Poleska grająca muzykę cymbałową rodem z Moraw. Sobotnie obchody zakończy Msza Św. w Kościele Parafialnym, która zaplanowana została na godz. 18.00. W związku z rangą powyższego wydarzenia oraz jej znaczenia w świetle historii współczesnej regionu i stosunków międzynarodowych Polski i Czech, spodziewamy się obecności co najmniej kilkudziesięciu gości. Udział wuroczystościach potwierdzili m.in. Andrzej Kosiór – Wice Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej oraz dolnośląscy samorządowcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy