Reklama

Gotyk na tournee

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gotyk  na tournee  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W zaprzyjaźnionym z Kłodzkiem Muzeum Wschodnich Czech w Hradcu Králové otwarto wystawę poświęconą sztuce gotyckiej i wczesnorenesansowej powstałej w latach 1250 -1550.

Ekspozycja prezentuje ponad 400 obiektów, wśród nich zabytki sztuki, rzemiosła, piśmiennictwa i numizmatyki. Muzeum Ziemi Kłodzkiej jako partner przedsięwzięcia wypożyczyło ze swoich zbiorów m.in. kamienną rzeźbę św. Jakuba Starszego, patenę i kielich Arnošta z Pardubic, mszał diecezji praskiej, tłok Wielkiej Pieczęci Kłodzka. Na ekspozycji znalazły się również inne zabytki pochodzące z ziemi kłodzkiej m.in. Madonna z Czyżykiem z Kłodzka (1360-1365 r. - na zdjęciu), Tronująca Madonna na lwach z Krosnowic (ok.1370 r.), która obecnie znajduje się w zbiorach Germańskiego Muzeum Narodowego w Norymberdze czy Pieta z Szalejowa Górnego (ok. 1420-1430 r). Warte zobaczenia jest monumentalne Epitafium Małgorzaty - żony Jana Ratolda ze zbiorów Morawskiej Galerii w Brnie (powstałe, krótko po 1431 r.). Ratoldowie wsparli budowę kościoła parafialnego w Kłodzku. Herb ich rodziny w postaci cietrzewia znajduje się na jednym ze zworników sklepienia świątyni. Wystawę można oglądać do 28 czerwca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy