Reklama

Festiwal pstrąga coraz bliżej. Patron klubu kulinarnego odznaczony przez króla Belgii

Opublikowano: sob, 13 lip 2013 08:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Polanickie wydarzenie już 21 lipca.

 Święto pstrąga 21 lipca

Jego ambasador odznaczony przez króla Belgii

Szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim odbędzie się w Polanicy-Zdroju. Od godz. 15.00 w Parku Zdrojowym laureaci poprzednich edycji przygotują potrawy konkursowe. W pierwszym etapie kucharze popiszą się zręcznością krojenia surowych warzyw. - Ich zadaniem będzie wykrojenie z dostarczonego produktu elementów w określonych ilościach, dla uzyskania poprawnej ich objętości, np. kostki o bokach 10 mm x 10 mm x 10 mm w 50 sztukach ziemniaka surowego - mówi Janusz Skrobot, kanclerz Kłodzkiego Klubu Kulinarnego Hrabstwa Kłodzkiego. W drugim etapie ocenie jurorów zostanie poddane przygotowanie dania głównego, którego głównym składnikiem będzie oczywiście pstrąg.

Festiwal odbędzie się pod patronatem honorowym Stanisława Kalemby (ministra rolnictwa i rozwoju wsi) oraz Rafała Jurkowlańca (marszałka województwa dolnośląskiego). Patronat merytoryczny objęła Polska Akademia Sztuki Kulinarnej oraz Stowarzyszenie Ad Gustum. Nagrody zadla zwycięzców i pozostałych załóg ufundowały firmy Philipiak,  Fackelmann, Gastro–tech oraz Agencja Rynku Rolnego.

Oprócz konkursu w programie także pokaz sztuki kulinarnej, quizy i rozgrywki wiedzy kulinarnej dla publiczności oraz koncert muzyczny. Tym razem zagra grupa GRANS.

Pstrąg - produkt regionalny

Szósta edycja ma być podsumowaniem  dotychczasowych zmagań kucharzy i pracy organizatorów. Co ciekawe, 5  października ubiegłego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który od kilku lat patronuje festiwalowi, wpisał kłodzkiego pstrąga na listę produktów regionalnych pod numerem 1000 i stwierdził na stronie internetowej ministerstwa, że cyt.: „Pstrąg kłodzki jest produktem regionalnym, propagowanym przez lokalną społeczność, m.in.  organizację „Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim”. - To miłe, że ktoś w stolicy docenił m.in. pracę KKKHK - mówi Skrobot.

Waldemar Załuski, drugi z głównych organizatorów wydarzenia dodaje, że to konkurs dla mistrzów nie tylko potrafiących zaskoczyć aranżacją serwowanego dania i jego smakiem, ale również precyzji posługiwania się podstawowym narzędziem pracy kucharza, czyli nożem.  - Do tej pory żaden konkurs kulinarny w kraju nie „sprawdzał” techniki krojenia szefów kuchni, więc dlatego postanowiliśmy dodać ten trudny, ale bardzo widowiskowy element do festiwalu - uzasadnia Załuski.

Wyróżnią patrona

Jean Bos - znany kucharz, a jednocześnie patron KKHK został wyróżniony przez króla Belgii - Alberta II tytułem Oficera Orderu Leopolda II za całokształt twórczości kulinarnej, jako obywatel Belgii, ale przede wszystkim za jego dokonania w Polsce: często zacieśniające przyjaźń pomiędzy Polską, a Belgią. Jean mieszka w RP od 13 lat Uroczyste wręczenie orderu nastąpi we wrześniu z rąk Raoula Delcorde, ambasadora Belgii w Polsce.

Bos wielokrotnie gościł na Ziemi Kłodzkiej przy okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim, który wielokrotnie sędziował. W 2009 roku odwiedzając po raz pierwszy Polanicę Zdrój powiedział "tu czuję się jak w niebie".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy