Artysta aparatem fotograficznym uchwycił nastrój spotkań wyznawców chasydyzmu – żydowskiego ruchu religijnego, który bujnie rozwijał się w przedwojennej Polsce. Do dziś kilkuset chasydów z całego świata przyjeżdża co roku do Lelowa (wieś w województwie śląskim), by przez kilka dni modlić się i czerpać siły z mistycznego kontaktu ze słynnym cadykiem Dawidem Biedermanem.
Cadyk po hebrajsku oznacza męża świętego i sprawiedliwego otoczonego boską łaską. Jest on dla chasydów najwyższym autorytetem religijnym i świeckim. Ubrani w tradycyjne stroje Żydzi czczą pamięć Dawida Biedermana zwanego też „Lelowerem”. Ten mędrzec i lekarz nauczał m.in., że kto nie pozna swych błędów, nie dozna zbawienia.
Był zwolennikiem pokojowego współistnienia różnych wyznań i narodów, prowadził ascetyczny tryb życia. Poprzez zdjęcia zwiedzający kłodzką wystawę będą mogli odczuć klimat mistycznych żydowskich spotkań oraz klimat niewielkiego Lelowa pod Częstochową.
Arkadiusz Ławrywianiec urodził się w 1967roku w Opolu. Jest absolwentem opolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, fotografią zajmuje się od 1986 r. Od 1994 roku pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Aktualnie uczy reportażu w Policealnej Szkole Fotograficznej „Fotoedukacja” w Katowicach.
Witold Kozakowski
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.