Reklama

Ścinawka Średnia: Tajemnice Obozu Gross Rosen okiem Marka Cybulskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Marek Cybulski

Ścinawka Średnia: Tajemnice Obozu Gross Rosen okiem Marka Cybulskiego - Zdjęcie główne

Ścinawka Średnia i jej tajemnice okiem Marka Cybulskiego | foto Fot. Marek Cybulski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura „AL MITTELSTEINE Tajemnice filii obozu Gross Rosen w Ścinawce Średniej” - Poznaj historyczne tajemnice obozu koncentracyjnego w nowej książce Autorstwa Marka Cybulskiego

Ścinawka Średnia kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic sprzed dziesiątek lat. Odkrył i dokładnie opisał je Marek Cybulski, pasjonat historii z Nowej Rudy. 

 

Odkrył to, co dawno zapomniane

Marek Cybulski od wielu lat fascynuje się historią dotyczącą Nowej Rudy i okolic. Tym razem postanowił zbadać tajemnicę niewielkiego, hitlerowskiego obozu pracy dla kobiet w Mittelsteine, czyli dzisiejszej Ścinawce Średniej. Temat obozu przeminął wraz z końcem II Wojny Światowej, a historia która się tam wydarzyła została zapomniana. Obóz w Ścinawce Średniej zrównano z ziemią, lecz po upadku komunizmu lokalne władze postawiły niewielki pomnik upamiętniający działający niegdyś obiekt. - I właśnie ta niepamięć ujęła mnie najbardziej, postanowiłem zbadać temat, odszukać dowodów zbrodni i odkryć zapomniane - podkreśla Marek Cybulski. 

 

Tak powstała książka

Pasjonat historii z Nowej Rudy zagłębił się w materiały archiwalne, zebrał relację dawnych więźniarek i świadków historii, przeprowadzał nawet wizje lokalne - wszystko to na potrzeby książki. Dopracowywana przez kilka lat książka to próba opisania Frauen Arbeitslager Mittelsteine, jego struktur, wyglądu, personelu. To hołd oddany wszystkim więzionym tam kobietom. Marek Cybulski w swojej najnowszej publikacji zawarł zbiór obozowych relacji, często krwawych i mrocznych. Jedną z bohaterek książki jest Ruth Minsky Sender, ciągle żyjąca, była więźniarka obozu, która zgodziła się opowiedzieć więcej o zapomnianej historii tego miejsca. Co ciekawe, każdy dialog w książce to autentyczny cytat. 

 

Od autora 

Noworudzianin zajmuje się eksploracją, badaniami, dokumentacją i odkrywaniem historii, jej tajemnic, zagadek, i wszystkiego co kręci się wokół. - Kiedyś myślałem, że moje zainteresowania będą dotyczyć tylko Nowej Rudy, ale czytelnicy bardzo szybko uświadomili mi, że nie tylko miastem nasza okolica stoi. Moje zainteresowania rozszerzyłem do dawnego powiatu noworudzkiego. Niesamowitych i tajemniczych historii jest bardzo dużo i są właściwie wszędzie. Na dzień dzisiejszy obiecałem sobie nie wychodzić za granice Ziemi Kłodzkiej, ale Nowa Ruda jest mym sercem i w mym sercu, ona jest zawsze pierwsza - przyznaje Marek Cybulski. Co zatem skłoniło go do napisania książki? - Zawsze opowiadam taką zabawną historię. Kiedyś siedziałem sobie na noworudzkim Rynku i obok zatrzymała się grupa turystów, zachwyceni fotografowali ratusz, i kamieniczki wokół. Robiąc zdjęcia zadawali sobie pytania, pytali o detale, o historię, ale nie znali odpowiedzi... W sumie nie wiedzieli nic... Ale zachwycali się pięknem ratusza. Nie wytrzymałem i nieproszony opowiedziałem im o naszym rynku, ratuszu, zamku, podziemiach, duchach i legendach... Mimo, że opowiadałem dobre kilka minut nikt mi nie przerwał i nie wchodził w zdanie, podziękowali bardzo serdecznie i powiedzieli coś w stylu "szkoda, że tego nie można nigdzie przeczytać" - opowiada autor. Kilka miesięcy od tego zdarzenia powstała jego strona na Facebooku, a kilka lat później pierwsza książka. - To nie moja zasługa. To zasługa Nowej Rudy, jej mieszkańców i niesamowitych historii związanych z tą ziemią - podsumowuje Marek Cybulski. 

Natalia Kołodziej

 

Ścinawka Średnia: Tajemnice Obozu Gross Rosen okiem Marka Cybulskiego

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy